Račí údolí v srdci Rychlebských hor

  0
  456

  V příjemných letních dnech jsme navštívili v srdci Rychlebských hor Račí údolí. Nachází se v krásné krajině tři kilometry od Javorníku. Po dlouhé době zde byla zrekonstruována budova Tančírna. Ta patřila mezi nejvýznamnější kulturní centra regionu.

  Secesní Tančírnu sloužící jako restaurace, taneční sál a penzion nechal postavit vratislavský biskup kardinál Georg Kopp v letech 1906 – 1907, a to na místě zbourané parní pily. Podle kardinála Koppa získala Tančírna i své jméno – Georgshalle.  Ve své době patřila mezi nejvýznamnější kulturní centra regionu. Byla vyhlášeným výletním místem nejen pro obyvatele Javorníku, ale i širokého okolí. Dolní část Račího údolí celkově žila velmi bohatým společenským životem a byla oblíbeným výletním a turistickým cílem.  Před válkou se zde o sobotách konaly zábavy, o nedělích čaje s hudbou. Okolí bylo osázeno květinami.

  Od 90. let 20. století až do roku 2015 byl stav budovy žalostný. Díky hnutí Brontosaurus Jeseníky a angažovanosti různých osobností se podařilo přitáhnout k budově pozornost. Začala se zde pořádat celá řada benefičních akcí a koncertů. Tančírna se celá velice citlivě zrekonstruovala a novým vlastníkem se stala obec Bernartice, která se vlastně o její záchranu zasloužila. My jsme Tančírnu navštívili jedno letní sobotní odpoledne, kdy se zde konal hudební koncert, opravdu silný zážitek.

  K místu lze jít i procházkou z Javorníku, přes zámek Jánský vrch a alejí kolem kaple Sv. Antoníčka (teče zde přírodní pramen), pak na Čertovy kazatelny (skalní vyhlídka kousek nad Tančírnou) a dále na hrad Rychleby, údolím Račího Údolí kolem tančírny pak nazpět do Javorníku. Další trasa vede přes červený Důl do Nových Vilémovic. Dále je možnost procházky na jedno z nejmagičtějších míst Rychlebských hor, na místo zaniklé obce Hraničky. V okolí je také hodně zatopených lomů, např. Lom Pelnář v Uhelné.

  Při odjezdu z místa na nás “mávala” značka “Na konci světa” 🙂 a vlastně jsme se tam tak i cítili, v tichu, vůni a vlhku lesa, kde prosvítaly sluneční paprsky. Určitě si při toulkách Jesenickem nezapomeňte na toto místo přijít odpočinout. Stojí to za to.