POJEĎTE SE ŠKOLOU VEN

0
1224

Školy v přírodě mají u nás dlouhou tradici a jejich smysl je v dnešní době stále větší. Důvody jsou nasnadě – řada dětí především není zvyklá trávit čas venku a být v přírodě, počítače a další technologie jsou pro mnoho z nich větším lákadlem.

Neplatí to ale zcela obecně, protože naštěstí existují desítky dětských sdružení, díky nimž mohou děti do přírody nejen jezdit, ale zažívat v ní dobrodružství, ať už při víkendových akcích nebo v létě na táboře. Příkladem může být Junák – český skaut, Pionýr, Asociace turistických oddílů mládeže, DUHA, Mladí ochránci přírody nebo na mládež zaměřené Hnutí Brontosaurus. Sdružení a oddíly se zaměřením na pobyt v přírodě lze najít po celé republice a členství v nich bývá pro děti velkým přínosem do života – nejen kvůli tomu, že se mnoho aktivit odehrává v přírodě, ale i díky sociálním dovednostem, které si zde osvojí.

Pro děti, které do žádného oddílu nechodí, může být významnou zkušeností škola v přírodě nebo školní výlet. Školní třída je také sociální skupina, byť oproti oddílům uměle vytvořená. V neformálním prostředí rekreačního střediska i během výletů mají děti, které se jinak znají jen ze školních lavic, víc příležitostí se vzájemně poznat.

Pro to, aby škola v přírodě proběhla v pohodě a nebyl to stres pro pedagogy, je v první řadě třeba mít kvalitní zázemí. Nabídka vhodného ubytování pro dětské skupinové akce je dnes velmi pestrá, přesto je dobré věnovat výběru trochu času a dopředu zjišťovat na konkrétní ubytovací zařízení reference a také s provozovatelem dopředu komunikovat. Pečlivější organizátoři si místo dojedou předem prohlédnout.

Na portále Borovice.cz se dají ubytování vhodná pro školní pobyty najít ve specializovaném katalogu. Ubytovací zařízení v katalogu jsou pro dětské pobyty přizpůsobené a nabízejí kromě cenově dostupného ubytování a stravování i množství doplňkových služeb a programů; dokážou zajistit dopravu, vzdělávací o sportovní programy, půjčit sportovní vybavení.

Portál www.Borovice.cz již 20 let poskytuje tipy a nápady pro pořádání škol v přírodě a dalších dětských akcí. Je zde katalog ubytování vhodného pro skupiny, tipy na program a také vyhledávač letních táborů.

 

TEXT: Jana Ptáčková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here