Hory, zasněžené pláně… Běžky! Aneb fajna zima na Severní Moravě a ve Slezsku

0
659

Hurá, zima už se blíží, a tak už plánujeme, kam letos vyrazíme na běžky… Věděli jste, že Moravskoslezským krajem se v zimě vine bez mála 850 kilometrů dohladka vyžehlených běloskvoucích stuh upravených běžeckých tras, které patří k nejkvalitnějším v republice? Splétají se do dvou magistrál, Beskydské a Jesenické. No odolejte…

V létě se na těchto trasách potkáte s turisty i cyklisty, v zimě oceníte to, že kromě důmyslného propojení stovek kilometrů lyžařských běžeckých tras s různými stupni náročnosti nabízejí i komfortní zázemí v podobě kvalitního informačního mobiliáře. Jeho součástí jsou i webové stránky WWW.FAJNAZIMA.CZ, díky nímž naprosto jednoduše zjistíte nejen vše o místních běžkařských a lyžařských areálech, ale také o tom, jak si zimní dovolenou na severní Moravě a ve Slezsku zpestřit. Díky GPS zabudovaných do roleb žehlících sněhové pláně se na interaktivní mapě dozvíte i to, kdy byla která trať naposledy upravena.

A kam se vydat? Lákavých míst je mnoho v různých částech Beskyd, ať už v okolí Mostů u Jablunkova a Bukovce, v oblasti Pusteven s malebnými Jurkovičovými útulnami, sochou Radegastem a půvabnou kaplí Cyrila a Metoděje na Radhošti, či na věhlasné Lysohorské běžecké magistrále s nejvýše položenými trasami v Moravskoslezských Beskydech. Běžkaři si oblíbili také tratě kolem Bílé – třeba tu vedoucí přes Bílý Kříž a Švarnou Hanku – i skvěle upravené běžkařské areály, ve které se v zimě mění golfová hřiště na Ostravici a Čeladné.

Zatímco středobodem Beskydské magistrály je Lysá hora, jíž se přezdívá královna výhledů, Jesenické magistrále vévodí zdejší nejvyšší hora Praděd. Běžecké trasy z Ovčárny na Praděd a z Pradědu na Švýcárnu jsou sice náročné, ale fascinující. Pohlceni tichem i monumentálností bělostných panoramat se mohou zkušení běžkaři vydat i po některé z hřebenových tras. Do Jeseníků však mohou bez obav vyrazit i ti, kteří to s běžkami teprve zkoušejí. Například v Nové Vsi u Rýmařova je pro ně připraveno hned několik běžeckých okruhů dlouhých tři až 6 kilometrů. Překrásná je i trasa z Vrbna pod Pradědem na Anenský vrch či z Karlova pod Pradědem k vyhlídce Nová Ves.

Na Beskydské i Jesenické magistrále najdete vše, co k příjemnému zimnímu zážitku patří. Pohodu, romantiku i dobrodružství. A hlavně fantastickou přírodu, o níž lze hovořit i psát jen v superlativech.

Facebook: @northmoravia

WWW.FAJNAZIMA.CZ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here