10 turistických novinek ve Středních Čechách

0
863

Turistických novinek nebude málo. Pokud vše půjde podle plánů, v letošním roce se otevře několik nových expozic, oficiální stellplatz pro campery, dálková značená turistická trasa napříč Českou republikou, dokončena bude rekonstrukce královského hradu Karlštejn a znovu bude sestavena unikátní pyramida z kostí v kutnohorské kostnici. Na své si přijdou vyznavači zábavy ve jménu sci-fi a virtuální reality a voroplavba se dočká zápisu na seznam UNESCO.

Jednou z očekávaných velkých událostí letošního roku je dokončení velkorysé rozsáhlé rekonstrukce hradu Karlštejn. Vzniká návštěvnické centrum s moderními pokladnami, nové sociální zařízení, víceúčelový sportovní sál i prostory pro prezentování vývoje hradu a okolního vinařství.

V Tetíně bude do provozu uvedeno osm nových oficiálních parkovacích míst pro campery. Vzniklý stellplatz se nachází na okraji obce u fotbalového hřiště a je vybaven nezbytnou infrastrukturou tak, aby na něm bylo možné stát přes noc, provádět základní údržbu, doplnit čistou pitnou vodu, dobít baterie a vyhodit odpad včetně chemické toalety.

U vstupu do Koněpruských jeskyní se návštěvníkům otevře nový Dům přírody Českého krasu. Splní funkci vstupního prostoru a zároveň svým zázemím uspokojí veškeré potřeby návštěvníků. K vidění nabídne poučnou a zábavnou expozici o přírodě Českého krasu, chybět nebudou různé mechanické aktivity, pokusy, tematická zákoutí či prolézačka s umělou jeskyní.

Chráněná krajinná oblast Český kras letos slaví 50 let od vyhlášení. V průběhu celého roku se chystá řada akcí, setkání a tematických exkurzí. Ve druhé polovině letošního roku se otevře nejenom nový Dům přírody, ale také nová naučná stezka kolem lomů Velká Amerika a Trestanecký lom.

Vyznavači zábavy ve stylu sci-fi a virtuální reality si na své přijdou v nově otevřeném Kvantariu v Benešově – největším a nejmodernějším sci-fi a VR parku u nás. Poskytne možnost vydat se na cestu v čase, do vesmíru či pod mořskou hladinu, na expedici do safari, do ulic světových metropolí anebo na let horkovzdušným balónem nad divokou přírodou.

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy otevře novou unikátní multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků. Ta návštěvníkům umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, ocitnout se v době kamenné, vyzkoušet si stavbu tehdejšího domu a mnoho dalšího. I když voroplavba jakožto doprava dřeva plavením po řece už coby komerční doprava zanikla, tradice s ní spojené jsou stále živé. Půjde-li vše hladce, voroplavba se ke konci roku ocitne na Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Na stejném seznamu je zapsáno také například sokolnictví, české masopusty či umění modrotisku.

V Milovicích se připravuje nové muzeum věnované vojenství, otevřít by mělo v polovině roku. V prostorech opravovaného kulturního domu na náměstí se otevřou hned dvě expozice – jedna věnovaná historii vojenského výcvikového tábora Milovice-Mladá, další ukáže unikátní mozaiky ze 70. a 80. let 20. století, které se v Milovicích podařilo zachránit.

Velkým lákadlem v kutnohorské kostnici bude možnost sledovat naživo při návštěvě památky sestavování výjimečné pyramidy z kostí. Pyramida byla rozebrána v roce 2019 z  důvodu realizace statického zajištění památky, v současné době se připravuje dřevěná vnitřní konstrukce, kompletně sestavena by pyramida měla být ve druhé polovině letošního roku.

V dubnu vyjde kniha popisující a důkladně mapující novou spojnici Severní a Jižní stezky – dálkových příhraničních tras systému Via Czechia. Nová spojnice s názvem Stezka Středozemím představuje třetí nejdelší turistickou a poutní trasu Via Czechia a vede od nejsevernějšího po nejjižnější bod republiky, skrz malebná města a z větší části podél toku řeky Vltavy.

 

Středočeská centrála cestovního ruchu
Linda Dlouhá – tel.: 725 189 550;
E-mail: linda.dlouha@sccr.cz
www.strednicechy.cz
www.facebook.com/destinacestrednicechy/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here