Do Litvínova na výstavy i na adventní trhy s programem

0
505

Dnešní tvář jedné z dominant Litvínova, zámku Valdštejnů, vtiskl architekt F. M. Kaňka na přání Jana Josefa z Valdštejna. Zámek byl dostavěn v roce 1742, a to za působení dalšího ze známého šlechtického rodu Františka Josefa Jiřího z Valdštejna.

Litvínovský zámek je nyní přístupný veřejnosti po celý rok. Pozornost si zaslouží stálá expozice přibližující historii nejen samotného zámku, ale i života a práce místních obyvatel v první manufaktuře na sukno ve střední Evropě. Ta je doplněna zvětšenými grafikami, znázorňujícími právě výrobní proces v LITVÍNOVSKÉ HRABĚCÍ MANUFAKTUŘE.

Na mladší historickou dobu odkazuje výstava HISTORIE VÝROBY HRAČEK HUSCH vyráběné v Litvínově v letech 1925-1938. Tato výstava, která potrvá do konce roku, si zajisté získá především děti a mladší návštěvníky. Stávající výstava byla doplněna o nové exponáty a velké elektrické kolejiště sestavené z železničních hraček HUSCH. Hračky zapůjčili sběratelé M. Smaha a M. Widenský.

Aktuálně je v prostorách instalováno i několik výstav. Do konce prosince je prodloužená výstava LITVÍNOVSKÉ ZÁMECKÉ IMAGINÁRIUM DIVADLA BRATŘÍ FORMANŮ A JEJICH PŘÁTEL. Díky nápadům přátel bratří Formanů a jejich divadla se zámek Valdštejnů proměnil v kouzelný svět. Prostory zámku jsou pro svět imaginária jako stvořené. V každé místnosti se před návštěvníky otevírá úplně jiný svět. Střídá se maňáskové divadlo, les s bystřinou, herny plné dřevěných hraček, o pár metrů dál se ocitnete u moře.

Prohlídky výstavy Litvínovské zámecké imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel: út-ne 9.00, 10.30, 13.00, 15.30 hodin.

Vstupné: děti a studenti 30 Kč, důchodci 50 Kč,
dospělí 90 Kč, rodinné vstupné 150 Kč.

V neposlední řadě stojí za prohlídku stálá expozice SOCH STANISLAVA HANZÍKA. Zajímavostí je, že se některé z jeho vystavovaných soch objevily v českém filmu Pupendo. Výstava PŘEHLÍDKA ŘEMESEL, NÁPADŮ, ZRUČNOSTI A VTIPU aneb Vánoce po celý rok nabízí od 16. listopadu nové tradiční i zcela netradiční vánoční dekorace.

Město Litvínov i letos pořádá po celou dobu adventu vánoční trhy na náměstí Míru, které jsou doplněné každodenním programem. V pondělí 28. listopadu netradičně rozsvítí vánoční strom obří loutka Mikuláše. Dalším velkým lákadlem bude vystoupení Anny K. v sobotu 10. prosince od 17 hodin.

Zámek Valdštejnů
ul. Mostecká čp. 1, 436 01 Litvínov
Tel.: +420 603 151 600
Otevřeno celoročně: út-ne 9-12, 13-17 hod.
www.litvinov.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here