Hlavní město vína

0
1781

Když se zmíní města spojená s vínem, mnohým se vybaví Mikulov, Znojmo nebo třeba Mělník. Někomu zase možná spíš menší města jako Hustopeče nebo Bzenec. Nepsaným králem a hlavním městem vína v České republice a hlavně na Moravě jsou ale Valtice. Vinařská atmosféra zde dýchá na každém kroku a možností, kde ochutnat dobré víno, nebo se o něm něco zajímavého dozvědět, je opravdu mnoho. A co tedy ve Valticích navštívit?

Valtice jsou malé vinařské město v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji, nedaleko hranic s Rakouskem. Významné jsou nejenom vínem, ale také bohatou a krásnou historií. Protože je toho k vidění, návštěvě a hlavně ochutnání ve Valticích opravdu hodně, tady jsou tři tipy, které určitě nesmíte vynechat.

Salon vín ČR

Salon vín ČR je výkladní skříní moravského a českého vinařství, protože je v něm každý rok uloženo sto aktuálně nejlepších vín vybraných v rámci naší nejvyšší a největší soutěže vín. Degustační expozice těchto vín je pak umístěna v prostorách zrekonstruovaného podzemí státního zámku a slouží nejen k prohlížení a poučení, ale především k celoročnímu ochutnávání. Degustaci vín si můžete řídit sami, nebo podle výběru a s výkladem profesionálního someliéra. A když vás některá vína okouzlí, můžete si je zde po jednotlivých lahvích také koupit. Součástí Salonu vín je také naučná expozice věnovaná vinařství a prodejna dárkových předmětů, vinařské literatury, degustátorských skleniček a someliérských potřeb.

Vinařská stodola

Možná nejzajímavější stavbou, která těží z tradičního pojetí architektury, je vinařská stodola nebo také 100dola patřící k areálu vinařství CHÂTEAU VALTICE. Budova vychází ze stylu tradičního selského stavení, ale není určena k ustájení zvířat ani zemědělské techniky. V nadzemních prostorách se nachází vinotéka s expozicí vín a restaurovaným kládovým vinným lisem z roku 1803. Podzemní část stodoly pak tvoří sklepní chrám vína s rotundou, který je propojen s historickým křížovým sklepem, stávající budovou vinařství a novými degustačními prostory vinného sklepa.

Valtické podzemí

Unikátní labyrint obnovených částí historických vinných sklepů, to je Valtické podzemí. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout 13 vzájemně propojených sklepů a k tomu ochutnat několik vzorků vín a dát si drobné občerstvení. Kromě samotné prohlídky a degustace se zde také pravidelně konají různé akce, např. večery s cimbálovou muzikou a vínem. Pro milovníky vína je to jedinečná příležitost, jak v unikátních prostorech spojit kulturní akci s vínem.

Více informací najdete na:

www.wineofczechrepublic.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here