Kolín a jeho opomíjená krása

0
555
Chrám sv. Bartoloměje

Královské město, které staví na křesťanské i židovské tradici, je známé pro své unikátní církevní památky i stavby moderní architektury. Objevte s námi jeho krásy.

Poklad v srdci Kolína!

Kostnice

Hlavní dominantou a nejcennější architektonickou památkou města je Bartolomějské návrší. Chrám sv. Bartoloměje je mimořádným dílem gotické architektury. Kromě chrámu je návštěvníkům přístupná barokní kostnice z roku 1733. Ve zvonici je vystaven chrámový poklad, věž nabízí expozici zvonů i skvělou vyhlídku na město.

Zpřístupněna je také stará farní škola s interaktivní moderní expozicí věnovanou událostem z historie města a slavným osobnostem Kolína. Františka Kmocha zná téměř každý. Víte ale, že z Kolína pocházel i slavný pierot a zakladatel moderní pantomimy Jean-Gaspard Deburau, miláček Paříže? Do této staré farní školy chodil třeba i ďábelský rybníkář Jakub Krčín, pomocí hologramu a videomappingu se přenesete k jihočeským rybníkům. Do svého ateliéru vás pozve Josef Sudek. Neváhejte a pozvání přijměte. Otevřeno je celoročně, vstup do venkovních expozic je zdarma. Návštěva unikátního Bartolomějského návrší v samém srdci Kolína rozhodně stojí za to! www.bartolomejskenavrsi.cz

Jeruzalém na Labi – kolínský židovský klenot

Starý židovský hřbitov

Bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. Procházka po místech, kudy kráčela krutá historie, patří k silným zážitkům pro každého návštěvníka. Kolínská synagoga je jedna z nejstarších v Čechách, stejně jako starý židovský hřbitov, kde se pochovávalo do roku 1887. Je zde pochován i jediný syn pražského rabína JehudyLöwa (Maharala) Becalel, který v Kolíně zastával funkci rabína a založil zde ješivu (talmudistickou školu).
www.jeruzalemnalabi.cz

Výhled až do Krkonoš? Proč ne.

Rozhledna Vodárna

Pokud se rádi díváte na svět z výšky, nesmíte zapomenout na kolínskou rozhlednu Vodárna. Všechny milovníky výhledů i technických památek zveme k návštěvě této unikátní technické a architektonické památky meziválečné architektury. Vodárenská věž byla postavena v letech 1928–1930 dle projektu J. V. Hráského a architekta F. Jandy, žáka Jana Kotěry. Čtyřicet pět metrů vysoká věž nabízí z nejvyššího patra výhled na značnou část Polabí a při dobré viditelnosti lze dohlédnout až do Krkonoš. Unikátní je přístup do prostoru bývalé vodní nádrže.
www.vodarnakolin.cz

Památky, příroda, pohoda a mnohem víc na vás na Kolínsku čeká. Na webových stránkách www.kutnohorskokolinsko.cz najdete tipy na výlety, kontakty na informační centra, restaurace i penziony, doporučení, akce a novinky.

FOTO: Ladislav Renner

TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM KOLÍN
Karlovo náměstí 8
280 02 Kolín 2
Tel.: +420 311 510 866
E-mail: tic@muzeumkolin.cz
www.tickolin.cz

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here