Mělník si připomíná výročí sv. Ludmily

0
828
Foto: archiv TIC Mělník

Město vína na soutoku Labe a Vltavy se po mnoha letech musí letos obejít bez největší tradiční vinařské slavnosti – Mělnického vinobraní. O výborné víno ani množství zajímavých kulturních akcí však návštěvníci nepřijdou. Obojí si mohou vychutnat v průběhu celého září i října v komornějším duchu.

Do konce září je možné se od pátku do neděle kochat výhledy z paluby výletní lodi Fidelio na mělnickou siluetu nad historickou vinicí sv. Ludmily.

Sv. Ludmile, podle legendy zdejší rodačce, bude také věnována sobota 19. září, kdy se v rámci oslav výročí 1160 let od jejího narození uskuteční v parku u kostela sv. Ludmily slavnostní otevření výstavy Regionálního muzea Mělník Střední Čechy, krajina sv. Ludmily. Doplní ho dobová módní přehlídka s komentářem a středověkou hudbou v podání kapely Řemdih. Město Mělník na tento den připravilo také zábavně-vzdělávací rodinnou hru Mělníkem po stopách sv. Ludmily. Účastníci se vydají po místních památkách spojených s první českou světicí a patronkou naší země a po vyluštění tajenky si odnesou drobnou odměnu. Další zářijová akce věnovaná sv. Ludmile se uskuteční 26. září v chrámu sv. Petra a Pavla, kde je přichystán celodenní program s dopolední mší svatou, odpolední přednáškou a koncertem „Requiem za sv. Ludmilu“ v podání souboru Schola Gregoriana Pragensis.

Na září je přichystáno vydání letáku věnovanému právě osobnosti sv. Ludmily, který bude k dispozici zdarma v Turistickém informačním centru. Farnost Mělník otevře výjimečně v září široké veřejnosti kostel sv. Ludmily, a to konkrétně v soboty od 10 do 16 hodin a v neděli od 13 do 16 hodin.

Celá řada hudebních a divadelních zážitků čeká na podzim diváky v Masarykově kulturním domě. Mělnické kulturní centrum připravilo nejen bohatý kulturní a společenský program nové sezóny 2020/2021, ale na nové termíny se podařilo přesunout i mnoho představení, která se nemohla uskutečnit v první polovině roku.

V září a první polovině října je stále možné zúčastnit se prohlídky mělnického podzemí s nejširší studnou v ČR s odborným výkladem průvodce, poté se podzemí turistům nakrátko uzavře a vstupní prostor projde plánovanou modernizací. Po jejím dokončení přivítá podzemí zájemce o prohlídku mnohem komfortnějším vstupem přímo z Turistického informačního centra.

Mělnické kulturní centrum, o.p.s. – mekuc
U Sadů 323, 276 01 Mělník
Tel.: +420 315 622 612
E-mail: info@mekuc.cz
www.mekuc.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here