MĚSTO LITVÍNOV ZVE DO ZÁMKU VALDŠTEJNŮ

0
1004

V místě bývalé tvrze stál již před rokem 1727 panský dům. Do podoby dnešního barokního zámku jej nechal přestavět Jan Josef Valdštejn. Dle návrhu Františka Maxmiliána Kaňky v letech 1727–1742 proběhla přestavba, jejíž výsledek v Litvínově stojí dodnes.

V letech 1791–1793 zde pobýval i známý světoběžník, literát a milovník žen Giacomo Casanova. Nyní zámek slouží plně veřejnosti. Probíhají v něm rozmanité krátkodobé i dlouhodobé výstavy.

Do konce roku můžete navštívit výstavu HRAČKY A HRY DĚTÍ ZE ŠLECHTICKÝCH RODIN A HISTORIE VÝROBY HRAČEK HUSCH V LITVÍNOVĚ. Do 11. ledna příštího roku zhlédněte interaktivní výstavu LITVÍNOVSKÉ ZÁMECKÉ IMAGINÁRIUM DIVADLA BRATŘÍ FORMANŮ A JEJICH PŘÁTEL. Bratři Formanové se svými přáteli výtvarníky obydleli zámeckou galerii loutkami, námořníky, akrobaty, cirkusovým šapitó, pohádkovými imaginacemi, hybohledy a kuklostroji, obrázky i divadelními dekoracemi. Povedlo se jim otevřít prostor, kde fantazie nemá hranice, hrát si je povoleno a více než žádoucí. Výstava je rozdělena do několika částí. Přes kouzelný les se dostanete do hýbacího a hravého cirkusu. Jako hub po dešti je tu naseto hybohledů a kuklostrojů – kouzelných dřevěných bedýnek, které ukrývají drobná panoramata a historky. Stačí zatočit kličkou, rozpohybovat postavy a příběh začíná… Ve stálé expozici zámku najdete SOCHY STANISLAVA HANZÍKA. V galerii jsou vystaveny busty známých herců R. Hrušínského, V. Brodského, J. Kemra, S. Neumanna nebo oceněná díla v zahraničí Svářeč, B. Hrabal. Některé z vystavených soch se objevily v českém filmu Pupendo. Trochu recese nezaškodí – výstava PŘEHLÍDKA NÁPADŮ, ZRUČNOSTI, ŘEMESEL A VTIPU aneb Vánoce po celý rok nabízí inspiraci na tradiční i zcela netradiční vánoční výzdobu s využitím i neobvyklých materiálů.

Otevřeno: ÚT-NE 9.00-12.00, 13.00-17.00 hod.
Vstupné: dospělí 50 Kč, důchodci 30 Kč,
děti a studenti 20 Kč, rodinné vstupné 90 Kč.

Zámek Valdštejnů
Litvínov, ul. Mostecká čp. 1
GPS: 50°35´50.656“N, 13°36´37.222“E,
Tel.: Pokladna, informace: +420 603 151 600
www.litvinov.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here