Na kole kolem hradů a zámků Dolního Poohří

0
931
Krásný Dvůr

Řeka Ohře se vine od Karlovarského kraje k Ústeckému strmými údolími, střeženými starými hrady, a pak se rozlévá do úrodné roviny, osazené perlami nádherných zámků. Vydejte se poznávat historické památky podél jejího toku na kole po Cyklostezce Ohři.

Cyklostezka Ohře začíná už v Bavorsku, přímo u pramene řeky a končí na soutoku s řekou Labe v Litoměřicích. Štafetu od Karlovarského kraje přebírá v Perštejně. A už tam je možné narazit na první z mnoha zřícenin strážních hradů, které lemují tok řeky na obou březích.

Nový Hrad, Jimlín

Dolní Poohří je krajem hradů a zámků. Divoké údolí řeky až k Nechranické přehradě střežila od středověku opevněná šlechtická sídla. Od zmíněné zříceniny hradu Perštejn vede cyklostezka ke zříceninám Šumburku a Egerbergu, které na sebe hledí přes řeku, pak  zamíří ke kláštereckým lázním Evženie. Za lázněmi už začíná zámecký park, v jehož centru stojí první zámek Dolního Poohří. Pohodlná stezka podél řeky, vhodná i pro cyklistické začátečníky, pokračuje do královské Kadaně. Tu střeží mohutné opevnění a ze skály rostlý hrad z časů krále Přemysla Otakara II.

Želinským meandrem za Kadaní s malebným, původně románským kostelíkem svatého Vavřince vysoko nad řekou, končí divoký tok Ohře. Směrem na Žatec je možné narazit na barokní zámeček Poláky, který už jeho majitel začal opravovat. Malá odbočka k jihu dovede turisty do Pětipes, kde stála od 14. století tvrz rodu Pětipeských. Díky dobrovolníkům se zřícenina opět pomalu začíná měnit v zámek.

Deset kilometrů jižněji vítá návštěvníky jeden z nejkrásnějších zámků Dolního Poohří–Krásný Dvůr. Obklopen je anglickým zámeckým parkem, jehož korunou je novogotický templ.

Vraťme se teď ale zpátky na trasu Cyklostezky Ohře, která za Nechranickou přehradou nese jméno Chmelovelo. Ta Vás dovede také na rokokový zámek Stekník. Než se cyklostezka Ohře stočí k městu Louny, je možné odbočit do Jimlína na Nový Hrad.

Za Louny čekají na objevení další zámky. Například Pátek nad Ohří, půvabný venkovský zámeček, odkud vyrážel na své první výpravy známý cestovatel Emil Holub, a poté další zdobné rokoko – zámek v Peruci.

Destinační agentura Dolní Poohří, o. p. s.
nám. Prokopa Velkého 1951, 438 01 ŽATEC
Provozovna:Chmelařské muzeum
nám. Prokopa Velkého 1952, 438 01 Žatec
Tel.: +420 731 086 714
E-mail: reditel@dolnipoohri.cz
www.dolnipoohri.cz
Facebook: fb.com/DolniPoohri

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here