K dodržování vánočních zvyků se děti velmi rády připojí. Jsou zábavné, tajemné a mnohdy je dodržujeme i přesto, že už přesně nevíme, co vlastně znamenají. Pojďme si tedy některé zvyky oživit a třeba některý do vánočního programu vaší rodiny zařadíte.
Mezi ty nejznámější zvyky, které najdete v téměř každé domácnosti, je vánoční stromeček a jeho zdobení, někde je to přímo věda, která se řídí tradicemi, ale i módou. Lijeme olovo do vody, krájíme jablíčka, nebo sušíme na kamnech rybí šupiny. Tech zvyků je ale hodně, a tak si pojďme vysvětlit, co nám vlastně říkají.
Adventní věnce jsou tradičním symbolem Vánoc
Na každém adventním věnci jsou tradičně 4 svíčky. Víte ale, že každá svíčka na věnci má své jméno? První se nazývá svíce proroků, druhá je betlémská, třetí pastýřská a čtvrtá andělská. Adventní věnce bývají většinou kulaté, ale mohou být i obdélníkové, podle prostoru, kam je chceme umístit.
Lodičky z ořechů nám ukážou, jestli zůstane rodina pohromadě
Do půlených skořápek z vlašských ořechů přilepte voskem svíčičky. Každý z rodiny jednu lodičku. Lodičky dejte do umyvadla nebo lavórku plného vody a zapalte svíčky. Když se loďky udrží pohromadě, máte to dobré. Pohromadě bude i rodina, ale pokud se některá lodička vzdálí, hned víte, kdo půjde do světa.
Jablečná jadérka předpoví počasí, ale i zdraví
Dvanáct jadérek z jablka, nejlépe z vaší zahrádky dáme do misky s vodou – kolik jich vyplave na hladinu, tolik bude v dalším roce suchých měsíců. Jablka také můžete překrojit příčně a pokud naleznete hvězdičku, budete celí rok zdraví, když najdete červíka nebo jen křížek buďte na své zdraví v příštím roce obezřetní.
Šupiny z kapra přinesou finance
Šupiny z vánočního kapra usušte a vložte do peněženky, vaše finance tak v příštím roce neutrpí, ale rozmnoží se. Dříve se dávala také šupina pod talíř při štědrovečerní večeři, aby byla dobrá úroda.
Černý vlašský ořech je neveselé znamení
Věštit štěstí můžeme také z vlašských ořechů. Každý člen rodiny si vybere jeden ořech a rozlouskne ho. Zdravý oříšek značí radost, černý naopak smutek.
Omažte se medem
Když si na Štědrý den omažete tváře medem, budou vás mít všichni rádi po celý rok.
Lití olova nebo vosku do vody
Máme sadu na lití olova doma již několik let, takže každý rok zkoušíme hádat, co lité tvary znamenají a užijeme u toho mnoho zábavy. Fantazii a představivosti se meze nekladou. Když není olovo, dá se do vody lít i rozpuštěný vosk.
Vánočka
Tvarem vánočka připomíná Ježíška v povijanu, byla symbolem plodnosti a rašícího života, proto nesměla chybět v žádném domě. Také se věřilo, že křížové pletení ochrání lidi u stolu před zlými silami. Proplétání copů vánočky má i symbolický význam. Spodní nejsilnější prameny představují zemi, slunce, vodu a vzduch, v prostředním jsou zapleteny rozum, cit a vůle. Dva vrchní prameny jsou symboly lásky a poznání.
Obdarujte své blízké a kamarády jmelím
Darované jmelí ochraňuje před dům před nemocemi a přináší spokojenost a štěstí. Jmelí se u nás obvykle zavěšuje mezi dveře nebo nad jídelní stůl. Spolu s ním se v domě usídlí také štěstí a odvaha. Vybrat můžete z několika variant: přírodní zelená, zlatá, stříbrná a dokonce i měděná.