Nymburk – město, kde se nezastavil čas

0
876
Chrám sv. Jiljí, Foto: Jaroslav Kocourek

Královské město Nymburk má rozhodně co nabídnout. Obdivovatelé středověké architektury nemohou minout opevnění z červené pálené cihly. Do dnešních dob se dochoval pás hradeb se šesti věžemi o délce 200 metrů, který byl romanticky upraven počátkem 20. století architektem Ludvíkem Láblerem.

Mezi další středověké stavby patří například chrám sv. Jiljí ze 13. století, který je ukázkou gotické cihlové architektury. V sezóně je otevřený pouze k nahlédnutí (chodba), ale i tak máte možnost se pokochat krásami interiéru. Za kostelem ještě objevíte Pravěkou mohylu, unikátní nález skříňového mohylového hrobu z pozdní doby kamenné.

Pro rychlé občerstvení můžete zvolit Starou rybárnu na Labské cyklostezce, kde se podle pověsti ukrývala Eliška Přemyslovna, která utíkala před intrikami svého švagra Jindřicha Korutanského. Od Staré rybárny, milovníci pěší turistiky, cyklistiky a in-line bruslení, ocení zmiňovanou cyklostezku, která vede proti proudu řeky Labe směrem na Poděbrady. Pokud si zvolíte pokračovat v procházce městem, vydejte se po proudu řeky směrem k mostu. Minete bývalý Šafaříkův mlýn. Od mlýna se dostanete k železobetonovému mostu, který byl postavený v roce 1912 a patří mezi technické památky. Lidově se mu též říká „kamenný“, protože je obložený žulou. Další zastávkou je výletní loď Blanice, která funguje jako přívoz a převeze vás na druhý břeh.

Když se totiž řekne Nymburk, spoustě návštěvníkům se vybaví Postřižinské pivo, známé díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, který v nymburském pivovaru prožil dětství. Tím se inspiroval do své novely Postřižiny, která se stala předlohou pro stejnojmenný film Jiřího Menzela. Postřižinské pivo můžete ochutnat v podnikové prodejně pivovaru anebo v jedné z vybraných restaurací. V areálu pivovaru se nachází také pamětní deska spisovatele, která je umístěna na hlavní budově v úrovni „kam čůrají psi“, tak jak si to přál.

Kersko – zastávka

Pokud jste do Nymburka dorazili na kole nebo pěšky po navštívení pivovaru, můžete pokračovat ve hrabalovské tématice a vydat se „Po stopách Bohumila Hrabala“ na výlet z Labské cyklostezky do Kerska. Chatová osada je známá především zákoutím z filmu Slavnosti sněženek a také díky Josefovskému minerálnímu prameni nebo pískovcovému menhiru. Kersko je obohaceno o naučnou stezku, která vás provede zajímavými místy. Minete například restauraci Hájenku, Lesní ateliér Kuba, který je zároveň pro návštěvníky malým infocentrem, nebo Hrabalovu chatu, kde vznikla mnohá známá díla spisovatele.

 

TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM
Náměstí Přemyslovců 165
288 02 Nymburk
Tel./ fax: 325 501 104
E-mail: infocentrum@meu-nbk.cz
www.mesto-nymburk.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here