OSLAVTE LETOŠNÍ MASOPUST SE VŠÍM VŠUDY

0
990

Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších svátků roku. Jeho oslavy v České republice jsou o to zajímavější, že se v nich objevuje nejen folklór, ale i inspirace benátským karnevalem. Jedno je tomuto svátku společné – všichni se chtějí bavit a slavit, dnes stejně jako před několika staletími.

Masopust označoval období od Tří králů až do Popeleční středy. Čas veselí a hodování vrcholil v poslední masopustní dny, těsně před čtyřicetidenním půstem před Velikonocemi. Proto bylo potřeba najíst se opravdu vydatně, aby tělo půst zvládlo, na svátečním stole nesměly chybět koblihy, boží milosti, klobásky, slanina, pálenka a víno. Veselí končilo o půlnoci před Popeleční středou. Následující ráno se dojedly koblihy a další dobroty, oběd už byl ale postní.

Kam se letos na masopustní oslavy vydáte? Slaví se v Čechách i na Moravě, ale víte, že i jednotlivé městské čtvrti v Praze oslavují masopust?

Jedním z prvních pražských masopustů je Kbelský masopust. Pro návštěvníky je připraven bohatý program, soutěže i tvořivá dílna. Kromě celodenní zábavy se můžete těšit na slané i sladké dobroty a k tomu něco na zahřátí. Vyvrcholením celodenní taškařice bude volba krále a královny Masopustu, soutěž o nejlepší buchtu, průvod maškar a nakonec pohřbívání kobyly.

Masopustní pochoutky najdete na pěší zóně na Andělu. Masopustní posvícení nabídne na 30 stánků, kde můžete ochutnat snad všechny masopustní speciality. Ochutnávat můžete od teplých uzenin, jitrnic, pečeného selete, polévek až po plněné buchty, koláče, štrůdly, svařené víno, horký grog nebo medovinu.

Občanské sdružení Prokopovo se snaží obnovit Masopust v Hlubočepech. Průvod plný maškar a strašidel, hudby a bubnování se vydá z nádraží na plácek před technickou památku Pražský Semmering. Po vydatném občerstvení se rej přesouvá ulicí Pod Útesy na náměstíčko před malovaným domečkem. Průvod dále stoupá kolem žvahovské školy až do zlíchovské sokolovny. Na její zahradě a sále se pak hoduje, opéká, slaví, tančí, hraje, volí nejlepší masky.

K těm největším oslavám patří Malostranský masopust, kdy se maškary vydávají Malou Stranou na Kampu, kde na příchozí čeká tradiční masopustní veselice. Přijďte si vychutnat zabijačku, slivovici, svařák a mnoho dalších dobrot.

Bujaré oslavy budou probíhat na Žižkově. Oslavy Žižkovského masopustu začnou na náměstí Jiřího z Poděbrad. Bude se zpívat, tancovat, návštěvníci se můžou těšit na zabijačkové dobroty. Pro děti je přichystaný doprovodný program – workshopy, divadélko a dílničky. Nejatraktivnějším bodem celého programu bývá tradiční Masopustní průvod. Také Karlínské náměstí ožije masopustním veselím. Oblíbené maškarní průvody se však objeví také na Jižním Městě, Letné nebo v Malešicích, kde nebudou chybět vepřové hody.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here