NA MĚLNÍK ZA PAMÁTKAMI, FOLKLOREM I RECESÍ

0
1418

Slunné dny na přelomu jara a léta dávají v centru Mělníka vyniknout kráse historických památek obklopených bohatou bující zelení a kvetoucími vinicemi s úchvatnými výhledy přes řeku do krajiny, na Říp a České středohoří.

Procházku se zastávkami na kochání se výhledem či na vychutnání si výborné kávy si návštěvníci nejlépe užijí ve vlastním tempu. Turistické informační centrum proto připravilo prohlídky města s audioprůvodcem, který poskytne výklad o místních pamětihodnostech podle výběru v češtině, angličtině, němčině nebo ruštině pomocí snadno ovladatelného sluchátka. Zvládnou to i nejmenší návštěvníci, pro které je připravena dětská trasa a pracovní list s úkoly a luštěním tajenky, za jejíž odhalení obdrží děti v TIC malou odměnu. Zahraniční návštěvníci mohou audioprůvodce využít také při návštěvě mělnického podzemí s unikátní středověkou studnou, která před staletími dokázala zásobovat vodou celé královské věnné město.

Od 18. května nabídne výletní loď Fidelio víkendové vyhlídkové plavby k soutoku Labe a Vltavy. Z lodní paluby se cestujícím nabízejí neopakovatelné výhledy na zámek Mělník a chrám sv. Petra a Pavla nad historickými vinicemi.

Květen a červen zahajují hlavní turistickou sezonu celou smrští kulturních a dalších akcí. Cyklus koncertů Varhanní zastavení v chrámu sv. Petra a Pavla potěší příznivce klasické hudby. 25. května proběhne zároveň s Nocí kostelů i Mělnická muzejní noc, kterou Regionální muzeum Mělník oslaví 130 let od svého založení. Na náměstí Míru při té příležitosti proběhne přehlídka historických dětských kočárků. Tamtéž potvrdí 26. května už druhý ročník Pivního festivalu, že Mělník není pouze městem vína. 2.–3. června potěší nadšence motosportu a fanoušky veteránů Mělnický okruh 2018, závod historických závodních motocyklů a rally vozů na městském okruhu.

Mezinárodní třídenní přehlídka folklorních souborů Mělnický Vrkoč roztančí 8.–10. června centrum města na lidovou notu. 16. června oslaví už čtvrtstoletí od prvního startu jedna z nejoblíbenějších každoročních mělnických akcí, Mělnická Jizerská padesátka, recesistický závod kostýmovaných lyžařů. 20. června bude koncertem baskické skupiny Korrontzi v sadech u Masarykova kulturního domu zahájen program Mělnického kulturního léta. Dne 23. června přenese do města nad soutokem festival hudby a gastronomie Taste of New Orleans pestrou směsici vůní, chutí a tónů americké Louisiany, kolébky jazzu a vynikající francouzsko-kreolské kuchyně.

Mělnické kulturní centrum o.p.s. – mekuc
U Sadů 323, 276 01 Mělník
Tel.: +420 315 622 612
E-mail: info@mekuc.cz
www.mekuc.cz

 

FOTO: MAREK VANEŠ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here