Oslavy 800 let od 1. písemné zmínky o Lednici

0
898

Již 15 let je v Lednici vybudovaný lázeňský dům Perla, kam se jezdí rekreovat například pacienti po operacích pohybového aparátu. 5 let uplynulo od doby, kdy Lednice obdržela oficiální statut lázeňského města. Ale letos, v roce 2022, si Lednice, místo známé jako „Perla Jižní Moravy“. Všem se jistě hned vybaví velkolepá stavba gotického zámku, rozsáhlý zámecký park a spousty drobných a krásných saletů rozesetých po krajině v jejím okolí.

Lednice připomíná jiné výročí…

Psal se rok 1222 a v písemných pramenech se poprvé objevilo jméno Lednice v latinizující podobě „Izgruobi“.

V těchto letech ji držel mocný rakouský rod Sirotků, kteří získali rozsáhlé statky na jihu Moravy od českého krále Přemysla Otakara I. Než se podoba jména obce ustálila do podoby, jakou známe dnes „Lednice“ objevovalo se v písemných pramenech, jako Lednyczy nebo Eisgrub.

Letos tedy v Lednici oslavíme výročí 800. let od první písemné zmínky. K příležitosti oslav výročí bude připravena spousta akcí, ať už tradičních oblíbených, tradičních akcí v novém kabátku nebo akcí nových. Těšit se můžete například na koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Repertoár koncertu bude navázán k létům výročí. Lázeňskou Májovou slavnost, Divadlo Radost a jejich netradiční ztvárnění představení Hamlet, výstavu fotografií napříč obcí, proběhne i ocenění zasloužilých občanů a představitelů obce Lednice, lázeňské vinobraní a další kulturní i sportovní akce.

Symbolickým dárkem obci Lednice, k tomuto krásnému výročí, jsou dvě nově vydané knihy „Lednické pověsti a povídky“ a „Lednice včera a dnes“, které jsou už nyní k dostání v našich informačních centrech, spolu s dalšími upomínkovými předměty, které byly k příležitosti oslav vytvořeny.

Těšíme se, že se s Vámi na těchto akcích potkáme. Více informací o nich naleznete na webových stránkách www.lednice.cz nebo na facebooku Turistické informační centrum Lednice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here