PO KRÁSÁCH VYSOKÉHO MÝTA A JEHO OKOLÍ

0
1021

Jedno z nejstarších a nejvýznamnějších měst Pardubického kraje, založené králem Přemyslem Otakarem II., se může pyšnit bohatou historií, největším náměstím čtvercového typu v České republice, dosud zachovalými zbytky opevnění, a také slavnou automobilovou tradicí.

Významnou dominantou Vysokého Mýta je kostel sv. Vavřince. Při procházce městem stojí za vidění také Pražská brána se sochou zakladatele města, Litomyšlská brána či Choceňská věž, zvaná Karaska. V části původních hradeb jsou vsazeny pamětní desky, připomínající důležité okamžiky v historii města. Milovníci přírody jistě ocení procházku či projížďku na kole do blízkého okolí města. Vydat se můžete na Vinice, případně Bučkův kopec, Jangelec nebo k rybníku Chobot. Ať již po naučné stezce nebo po dalších turistických trasách. Obzvlášť z Bučkova kopce se rozprostírá nádherný pohled na město.

Druhým směrem od Vysokého Mýta zavítejte do jeho místních částí Knířov, Lhůta, Brteč, Vanice, Svařeň a Domoradice. Pod poutním kostelem v Knířově se nachází Knířovský rybník s Knířovským potokem a hlavně studánkou. Voda z ní má prý léčivé účinky na oči.

Uprostřed Svařeně nemůžete minout prostor s opraveným máchadlem, sochou Kalvárie a bývalým transformátorem, který dnes slouží jako sousedská knihovna a prostory pro drobné fotografické výstavy. Letošní, již sedmá výstava má název „To je krása, podívej!“. A na jakou krásu se to máme podívat? Výstava nabídne tipy na výlety po přírodních krásách a zajímavostech v okolí cca 20 km od Svařeně. Přístupná je volně až do října.

www.vysoke-myto.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here