Podřípský betlém – unikát i zážitek z Českého středohoří. Navštivte jej!

0
879

Nedaleko Roudnice nad Labem a památné hory Říp, najdete v obci Bechlín v domě paní Šustrové, působivou a pohyblivou expozici – Podřípský betlém. Nachází se na ploše 4×2 m a účinkuje zde na 230 figur z kukuřičného šustí. Všechny figurky jsou ručně dělané ze šustí z okolních kukuřičných polí.

Betlém je nasvícen a mění se v něm denní i noční scény, ve kterých rozpohybované figurky představí příběh zrození Ježíše Krista i život na vesnici na Podřipsku v období baroka. Nevšední zážitek umocní doprovod příjemné hudby a komentáře.

Návštěvou betléma to zde však nekončí! Zavítat můžete i do obchůdku s výrobky lidové tradice a zakoupit zajímavé suvenýry nebo dárkové poukazy na tradiční kurzy. Otevřeno mají v sobotu a v neděli vždy mezi 13 – 17 hodinou a nebo se můžete domluvit telefonicky kdykoli během týdne. Více na www.podripskybetlem.cz.

Chutě, vůně i něco k potěšení z Českého středohoří

Litoměřická Pršutérie Chovaneček – držitel dvou regionálních značek, vyrábí jednak pršuty a pak své jehněčí maso z rodinné farmy v Hlinné. Ve své nabídce mají pršut šunky, viržínko, breaseolu, čabáju, čardáš, jehněčí klobásky nebo kachní pršut. V Litoměřicích je najdete ve dvou obchodech nebo objednávejte na jejich e-shopu – www.prsuterie.cz.

Pokud holdujete sladkému, pak propadnete čokoládovým lanýžům z litoměřické Čokoládové laboratoře – www.cokolaborator.cz nebo ručně zadělávaným perníčkům z domácího medu Markéty Nebeské z Dušníkůwww.podripskepernickovani.cz

Domácí kozí, ovčí, kravské a další sýry z vyhlášené Kozí farmy Držovice najdete nejen na
jejich e-shopu – farma-eshop.aircentrum.cz, ale i ve vybraných prodejnách, například ve Špajzu v Ústí nad Labem nebo ve Vitálce v Litoměřicích.

Autorská keramika Aleny Šumové z Levína pálená v peci vytápěné dřevem vám bude nádhernou dekorací, dárkem, ale hlavně užitečným výrobkem. Vypravte se do Levína a spojte turistiku v okolí s návštěvou této dílny – Levín, ateliér U.MĚ.

Potěší vás i svíčky desítek tvarů a postaviček z včelího vosku od AnnKas z úštěcké včelí farmy, či ještě rukodělné brašnářské výrobky z hovězí kůže paní Valešové z Ústí nad Labem – Chuderově. Její výrobky jsou čirá krása a radost! V Litoměřicích si můžete koupit ručně tkané oděvní a bytové originály od Petry Brázdové nebo v Dílně ručního papíru u paní Štyrandové její obrazy z papírových divoženek. A pokud třeba toužíte po opravdovém plotu, pak určitě ten štípaný od Jana Tyleho ze Štětí. To je zase harmonie s vůní dřeva.

www.stredohori.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here