Podzimní jízda na Labské stezce v Ústeckém kraji

0
642
Labská stezka Třeboutice – Nučnice

V letošním roce realizoval Ústecký kraj dostavbu dvou úseků cyklostezek, Račice – Hněvice a úsek Třeboutice – Nučnice, který se nyní dokončuje. Tímto bude výstavba Labské stezky na území kraje ukončená.

Její celková délka v Ústeckém kraji činní zhruba 96 km. Ústecký kraj do výstavby investoval více než 400 milionů korun, jednotlivé úseky byly spolufinancovány dotací z ROP Severozápad, IROP a SFDI. Měření průchodů na stezce ukázala, že i v jarních měsících, kdy se život skoro zastavil, byla návštěvnost Labské stezky velká, na některých místech dokonce stoprocentně narostla.

V současné době se právě cykloturistika v kraji může stát velkým tahounem místního cestovního ruchu. Labská stezka patří k nejlepším turistickým produktům v Ústeckém kraji, což potvrzuje i řada místních i zahraničních ocenění. Právě dokončované úseky tak propojí Ústecký kraj se Středočeským.

Bezpečný přechod si užijí pěší i cyklo turisté

Na Stožeckém sedle ve Šluknovském výběžku se pracuje na výstavbě zbrusu nového turistického mostu pro pěší a cyklisty, který bezpečně propojí dvě turistické lokality Libereckého a Ústeckého kraje – Lužické hory a České Švýcarsko.

Labská stezka Račice – Hněvice

Most Šébr a navazující turistické stezky postaví Ústecký kraj. Součástí jsou dvě turistické cesty s čedičovým povrchem a samotná dřevěná oblouková lávka s horní mostovkou. Celková délka lávky bude 60,7 metrů. Lávka od výrobce a její samotné osazení bude závislé na klimatických podmínkách. Po ukončení zimního období budou pokračovat práce na dobudování stezek a finálních úpravách mostu, aby byl do prázdnin připravený k užívání. Lávka významně zlepší turistickou infrastrukturu v lokalitě Šluknovského výběžku i dostupnost německých tras pro pěší. Most bude součástí dálkové turistické trasy Hřebenovka, kterou kraj chystá na příští rok. Během zimní sezóny jej využijí i běžkaři. Nová lávka si vyžádá přeznačení turistických tras, trasa nabídne krásné nové výhledy, např. na Tolštejn.

Kniha o osobnosti Ústeckého kraje Reginaldu Czermackovi

Říká Vám něco jméno Reginald Czermack? Že ne? To je ale škoda, protože právě on se nesmazatelně zapsal do historie rozvoje hasičství a také turismu v Ústeckém kraji. Z národnostních důvodů je dnes jméno této osobnosti skoro neznámé, přestože publikaci připravila a sepsala Pavlína Boušková z teplického muzea.

R. Czermack svým úsilím přispěl k otevření muzea pro veřejnost. Hasičské muzeum v Krupce nabízí skvělou podívanou a zábavu pro rodiny s dětmi. Mezi nejzajímavější technické exponáty patří část první hasičské stříkačky z roku 1802, čtyřkolová koněspřežná stříkačka a dvoukolové ruční stříkačky z počátku 20. století nebo světová rarita – motorová stříkačka zn. Flader.

Reginald Czermack přišel do Teplic, aby tu otevřel obchod s hasičskou technikou americké firmy Douglas. Později si založil vlastní dílnu na hasičské stříkačky, která se časem rozšířila na velkou továrnu. V ní se kromě stříkaček vyráběly také sanitární vozy, hadice, čerpadla a další hasičská výbava. Czermack se také silně angažoval ve vznikající organizaci dobrovolných hasičů.

Zároveň byl zapáleným turistou a alpinistou. Zasadil se také o vybudování meteorologické observatoře na Milešovce. Konec svého života prožil v ústraní ve svém zámečku v Krupce
a v Teplicích, kde v roce 1929 zemřel. Je pohřben na teplickém hřbitově.

Nová vyhlídka Františka Málka

Zastavte se na nové vyhlídce, která vznikla díky městu Ústí nad Labem, tentokrát nabízí výhled na krásnobřezenský Kanon. Vyhlídka je pojmenovaná po členovi síně slávy organizované turistiky v Ústeckém kraji a významném turistovi Františku Málkovi (1940-2017).

www.branadocech.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here