Podzimní Jizerky

0
776

Podzim v Jizerských horách má svoje nepopiratelné kouzlo. Abyste si ho mohli dosyta užít, připravili jsme pro vás praktické tipy, díky kterým poznáte naše hory trochu jinak.

O léčivém kouzlu Jizerských hor se málo ví a málokdo ho vyzkoušel na vlastní kůži. Během podzimu, kdy se příroda pomalu chystá k zimnímu spánku, je proto ideální doba ho vyzkoušet. Hlavní slovo v něm má voda. V okolí Nového Města pod Smrkem se nachází několik léčivých pramenů, které můžete ochutnat. Novoměstskou kyselku možná někteří znáte, ale slyšeli jste už o pramenu Michael? Je to pravděpodobně nejaktivnější veřejně přístupný zdroj radioaktivní minerální vody na území republiky. V nedalekých Lázních Libverda využívají síly hydrogenuhličitanové vody k léčbě nejrůznějších onemocnění.

V Jizerských horách se kromě léčivé vody nachází také řada opravdových pokladů. Vytvářejí je zruční řemeslníci, sběratelé i originální umělci, pod jejichž rukama tu vznikají mnohdy světové unikáty. Technické památky, muzea, galerie i architektonicky zajímavé stavby jsou v našich horách rozesety jako broušené korálky a záleží na vás, jak si je pro svou podzimní dovolenou navléknete za sebe.

Začít můžete třeba na nejstrmější železniční trati v Česku, kterou najdete na lince Tanvald – Kořenov – Harrachov. Stavitelé si tu vypomohli ozubeným pásem mezi kolejemi. Při nostalgických jízdách se unikátní „Zubačkou“ můžete svézt. Když se na cestu vydáte, určitě se zastavte i v Muzeu ozubnicové dráhy, čeká na vás zajímavá historie a dobové fotografie.

Pokud jste raději na výhledy, připravili jsme pro vás přehled jednoduchých tras, které vás za nimi přivedou. Tak si obujte pohodlné boty, vezměte si foťák a pojďte si užít barvy podzimu do Jizerských hor. Všechny tematické tipy na výlety najdete na webové stránce www.jizerky.cz/podzim.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here