POZNEJTE KRAJ NA HŘEBENOVCE

0
1688

Vydejte se na pěší výlet po atraktivních hřebenových partiích Krkonoš, Jizerských, Lužických hor, Černostudničního a Ještědského hřbetu po stopách nejdelší vyznačené hřebenové trasy v Čechách. Cesta vás zavede až za hranice k sousedům.

Nejdelší vyznačenou hřebenovou trasou v Čechách je již více než 117 let tzv. Blauer Kammweg neboli Modrá hřebenovka. V dobách své největší slávy se táhla od Blankensteinu nad Sálou v Německu přes celé Krušné hory, Českosaské Švýcarsko, Lužické, Ještědské a Jizerské hory, Krkonoše, Broumovsko, Orlické hory a Sněžník až na Praděd. Cesta v mnoha místech překračovala hranici z jedné strany na druhou, vesměs ovšem sledovala hlavní hraniční horský hřeben. Vydejte se i dnes po stopách těchto historických stezek a seznamte se s jedinečnou přírodou a unikátními pamětihodnostmi. Putujte po trasách, které vedou po značených stezkách Klubu českých turistů a jsou vybaveny logem stezky (modrý hřeben v červeném poli), informačními tabulemi a odpočinkovými místy.

Kudy vede? 

Současná Hřebenovka má dvě větve – severní a jižní. Severní i jižní větev trasy začínají shodně na českopolském pěším přechodu na mostě přes Jizeru v Orle v Jizerských horách a vydávají se na západ směrem k Ústeckému kraji.

• Severní trasa

Severní trasa vede přes vrcholové partie Jizerských hor, přes Smědavu, Sněžné věžičky, Ptačí kupy a Poledník. Kolem Oldřichova v Hájích trasa pokračuje do Albrechtic u Frýdlantu, Václavic a Hrádku nad Nisou. V Hartau překračuje státní hranici a na německém území pokračuje podél jezera Olbersdorfer See a toku řeky Mandau do Oybina, na vrchol Hochwald (Hvozd), kterým prochází českoněmecká státní hranice, a dále do Jonsdorfu. Na českou stranu se trasa opět vrací na hraničním přechodu Dolní Podluží/Waltersdorf, a je zakončena v Nové Huti na hranicích s Ústeckým krajem. Celková délka severní větve je cca 89 km.

• Jižní trasa

Jižní trasa vede z Jizerky přes Desnou, Tanvald, Černostudniční hřeben na Milíře a dále pokračuje přes Ještědský hřeben na Ještěd. Pěší trasa vede návštěvníka přes Kryštofovo údolí, Jítravu do Petrovic a končí na česko-německé hranici u Lückendorfu, kde se napojuje na severní větev.

Celková délka jižní větve je cca 91 km. Doporučujeme trasy rozdělit na několik etap, etapizaci najdete na www.hrebenovka.cz

Projekt „Česko-polská Hřebenovka – východní část (reg. č. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_025/001254)“ je podpořen z Programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Česká republika – Polsko 2014 – 2020.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here