TO NEJLEPŠÍ Z ÚSTECKÉHO KRAJE, ANEB CO SE LETOS SLAVÍ

0
1053

Letošní rok je v Ústeckém kraji pestrý na soutěže, oslavy a výročí, které nabádají k výletu do tohoto malebného kraje, známého pod názvem brána do Čech, kterou tvoří čtyři základní kameny. Zoo Děčín slaví letos 70. narozeniny, můžete hodnotit turistické novinky a cíle v Krušných horách nebo se rozjet na kole po Českém Středohoří.

Zoologická zahrada Děčín patří co do velikosti k menším českým zoologickým zahradám, ale je návštěvníky hodnocena jako jedna z nejhezčích. Hospodaří na zhruba 6 hektarech plochy v příjemném prostředí lesoparku na Pastýřské stěně. Zaměřuje se na chov ohrožených a méně známých druhů zvířat a také fauny Českosaského Švýcarska. Na jednom místě tu máte možnost poznat téměř 400 zvířat ve 150 druzích.

Chloubou je například největší chovná skupina makaků chocholatých v ČR, vzácné lamy vikuně, obří kapybary, pozoruhodné kočky rybářské, mravenečník velký, takin indický, tapír jihoamerický nebo nově i chápani středoameričtí a medvědi kamčatští. Na své si v Zoo Děčín přijdou i milovníci ptactva, drobní a pestře zbarvení pěvci vám v Ptačím domě budou volně poletovat nad hlavou. Od roku 2006 patří k zoologické zahradě oddělená expozice v centru města Děčína s názvem Expozice Rajské ostrovy.

Zoologická zahrada v Děčíně byla otevřena na jaře roku 1949. Založena však byla již o rok dříve. Vznikla z iniciativy skupiny milovníků zvířat, kterou kolem sebe soustředil podmokelský obchodník a zoolog Ludvík Grác. Jednoduchými počty si tak lze spočítat, že rok 2019 je pro děčínskou zoo rokem jubilejním. Zoo slaví 70. narozeniny a přichystala k tomuto významnému výročí spousty aktivit.

Během léta se mohou návštěvníci těšit například na akci s názvem Retrovstupné (1. července), kdy bude možné se podívat za zvířaty za cenu, která se platila před sedmi desítkami let (7 Kč pro dospělého, 3 Kč pro dítě). Na září je naplánovaná výstava k historii zoo v Obchodním centru Pivovar Děčín, na říjen pak velká oslava Mezinárodního dne zvířat. Dárkem k 70. Narozeninám se stala nová venkovní expozice pro chápany středoamerické mexické a také import nového druhu – medvěda kamčatského, který nahradil ukončený chov medvědů grizzly. www.zoodecin.cz www.facebook.com/zoodecin

Historickým motoráčkem za poznáním i akcemi Českého středohoří

Turisté a nadšenci vlakové dopravy se mohou v letošní sezóně opět těšit na zážitky při cestování historickými motoráčky. České středohoří brázdí během víkendů a státních svátků tři linky.

Linka T3 – Zubrnická museální železnice vás zavede z Ústí nad Labem přes Velké Březno do Zubrnic do Muzea v přírodě, do skanzenu. Odtud můžete vystoupat i k nejvyšší betonové stavbě v Česku – vysílači na Bukové hoře nebo pokračovat z nedalekých Lovečkovic po Uhelné naučné stezce až na Víťovu rozhlednu.

Druhá linka – T4 je Středohorský motoráček neboli Švestková dráha na trase Most – Třebívlice –Třebenice – Lovosice a zpět. Pokud vystoupíte v Třebenicích, je snadným cílem zřícenina hradu Košťálov, návštěva Muzea českých granátů nebo posezení v místní Čokolaterii. Z Třebívlic se můžete vydat na Blešno.

Třetí linka T5 – Podřipský motoráček vás zase sveze z Roudnice nad Labem za návštěvou zámku v Libochovicích, odkud se dá pokračovat na Hazmburk nebo vystupte v Budyni nad Ohří a prozkoumejte původní vodní hrad.

Anebo spojte projížďku některým z motoráků s návštěvou kulturní či společenské akce. O víkendu 11.–12. května můžete vyrazit na tradiční Májový jarmark do Zubrnic, kde se představí řada řemesel, kejklířů a divadel. Pro milovníky piva se stejnou sobotu představí 27 pivovarů z celé České republiky na Kostelním náměstí v Ústí nad Labem v rámci tradiční akce – Ústecký pivní jarmark a na hradě Střekov proběhne celodenní festival Útulek fest.

O dalším víkendu 18. – 19. 5. Litoměřice hostí AllFest, proběhne Žernosecký košt, ve Štětí historický den – Štětská ostrev.

Možností máte opravdu mnoho. Další tipy na výlet a akce naleznete na www.stredohori.cz

Krušné hory a jejich NEJ

Do konce června hlasujte pro novinku v oblasti turismu a cestování v Krušných horách. Svůj hlas můžete dát na webových stránkách krusnehory.eu nebo na facebooku „Krušnohorská NEJ“, případně mailem na info@krusne-hory.org s označením do předmětu Krušnohorská NEJ. Akce probíhá pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.

NOMINOVANÉ NOVINKY V SOUTĚŽI

Vyhlídka elektrárny Ledvice

Od dubna 2018 je návštěvníkům k dispozici prosklená vyhlídka s přístupným ochozem ve výšce 144 metrů na nejvyšší průmyslové stavbě v České republice.

Naučná stezka „Zaniklá důlní díla Lomu a Loučné“

Nová naučná stezka, vznikla v roce 2018 městem Lom a je věnovaná hornické historii a zaniklým důlním dílům. Stezka je dlouhá 11 km a má 15 zastavení.

Offroadsafari

Stezky uhlí – těžba z blízka. Tak se jmenuje nevšední turistický zážitek, který v roce 2018 nabídla návštěvníkům severozápadních Čech společnost Offroadsafari.

Bobová dráha na Klínech

Novinka roku 2018 ve Sport areálu Klíny je bobová dráha dlouhá necelých 900 m, s převýšením 130 m, vede lesem, přes sjezdovku a křižuje místní komunikaci, kterou překoná ve výšce 4 m mostem dlouhým 50 m.

Chata Barbora v Českém Jiřetíně

Chata Barbora se nachází v Krušných horách v klidné, malebné, slunné části Českého Jiřetína. Otevřená byla nově v roce 2018.

Znovu zprovoznění Moldavské dráhy + I. symbolické spojení Moldava-Holzhau“.

Znovu zprovoznění Moldavské dráhy proběhlo v roce 2018. V minulosti přeshraniční trať zvaná též jako Krušnohorská železnice je dnes využívána především turisty.

Propagační kreslené video Most Propagační animované video města Most vzniklo v roce 2018.

Propojení skiareálů KLÍNOVEC – NEKLID – BOŽÍ DAR

Revoluční novinkou pro rok 2018 je propojení Skiareálu Klínovec se sousedícím skiareálem na Neklidu a přímé lyžařské propojení s Božím Darem. Skiareál Klínovec se tak rozšířil z původních 18 na 31,5 km. Celková plocha tratí se zvětšila z 417 000m2 na 737 000 m2.

Řemeslné a tvořivé dílničky v zámku Valdštejnů v Litvínově

Jednou z akcí pro veřejnost v litvínovském zámku Valdštejnů jsou od roku 2018 řemeslné a tvořivé dílničky.

Informační turistické centrum Hornické krajiny Krušnohoří Krupka

O hornické historii Krušných hor a památkách, které jsou nominované na seznam UNESCO informuje od loňského roku nové Informační turistické centrum Hornické krajiny Krušnohoří v Husitské ulici v Krupce.

Thermálium Teplice

Největší a nejteplejší bazény s čistě termální vodou v Čechách jsou od prosince loňského roku otevřeny v Lázních Teplice. Komplex termálních bazénů a saun s léčivou termální minerální vodou z pramene Pravřídlo.

www.branadocech.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here