Turistická informační centra jsou tu pro vás

0
989

Děkujeme, že využíváte služeb turistických informačních center (TIC). Jejich návštěvnost byla v roce 2021 přiměřená faktu, že třetinu roku (do 10. května) byla TIC z důvodu pandemie uzavřena.

Za rok 2021 využilo služeb 468 infocenter celkem 6 milionů a 109,5 tisíce návštěvníků. Počet návštěvníků byl srovnatelný s rokem 2020 (6mil. 838,5 tis. návštěvníků), kdy byla TIC uzavřena „jen“ cca 2 měsíce. V porovnání s rokem 2019 poklesla návštěvnost TIC o 42,5 % z tehdejších 10 mil. 624,5 tis. návštěvníků zaznamenaných ve 426 infocentrech.

Dlouhodobě je zřejmé, že největší provoz zažívají infocentra v prázdninových měsících, a tak tomu bylo také vloni. Ve srovnání s rokem 2019 využilo služeb TIC v červenci o cca 300 tis. domácích návštěvníků méně (pokles z 1,6 mil. na 1,3 mil.) a v srpnu stejně tak (pokles z 1,7 mil. na 1,4 mil. návštěvníků). Zahraničních návštěvníků ubylo v prázdninových měsících cca 50 tis. Aktuálně v České republice působí 494 certifikovaných turistických informačních center (TIC), z nichž je 380 členem Asociace turistických informačních center ČR. Informační centra zaměstnávají v průměru 2 stálé pracovníky na hlavní pracovní poměr a 2 brigádníky využívané dle potřeby během roku, zejména pak v letní turistické sezoně.

Nejlepší propagační materiály

V letošním roce se uskuteční již 7. ročník soutěžní přehlídky turisticko-propagačních materiálů a předmětů Turistpropag 2022. Do přípravy materiálů se velmi často zapojují informační centra, jejichž cílem je kromě poskytování různorodých turistických informací také propagace města a oblasti, v níž působí. Kvalitu svých propagačních výstupů pak mohou TIC poměřit v každoroční soutěži Turistpropag, která se tradičně uskuteční v rámci veletrhu cestovního ruchu REGIONY ČR v Lysé nad Labem, a to ve dnech 21. – 24. 4. 2022 (viz www.turistpropag.cz).

Asociace turistických informačních center bude opět spolupořadatelem této akce a chystá se udělit ocenění „Cena A.T.I.C. ČR“ jednomu z nejlepších materiálů.

Setkání pracovníků infocenter ve Zlíně

Ve dnech 28.–29. dubna se ve Zlíně uskuteční první letošní společné jednání pracovníků informačních center sdružených v asociaci A.T.I.C. ČR. Účastníci setkání mj. projednají společné aktivity na letošní rok a seznámí se s příklady dobré praxe na poli cestovního ruchu.

www.aticcr.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here