Turistika s nejlepším přítelem člověka

0
764

Turistika je nádherný koníček, který provozuje velká spousta lidí. Toto odvětví ale nemusí být jen výsadou lidí, můžeme k našemu putování přibrat i čtyřnohé společníky. Jistě to tak většina z nás už dělá a i pes byl a je častým důvodem, proč právě s poznáváním krajiny, památek apod. začít.

Z toulání po okolí se stanou velké plánované výlety a za chvíli můžeme zjistit, že by nás mohlo třeba i zajímat, zda existují aktivity, které by skloubily naše představy o dlouhém výletě a zároveň jsme se dostali do skupiny lidí, která má podobný pohled na svět. Tento úvod je napsán tak, aby přilákal k článku milovníky psů a představil jim nejen individuální turistiku se psem, ale něco o stupeň více, a to aktivity, které mohou už přinést i nějaké ocenění. Existují totiž závody, které krásně propojují vztah k přírodě a putování krajinou s láskou ke psům. Už v minulém čísle TIMa jsme se dozvěděli něco o závodech psích spřežení, formou pozvánky na nejdelší a největší závod tohoto druhu v České republice s názvem Šediváčkův long. Proto plynule naváži na toto téma. Na závody tohoto typu je ale většinou potřeba o trochu více psů, jiné vybavení, saně, postroje na psy atd. Tomuto sportu se říká mushing, ten rozvíjí ve sportovně založených psech (hlavně severských plemenech) jeho přirozené vlastnosti, a to tahání. Pejsci se zapřahají celý rok, kromě velmi teplých letních dnů. Asi nejběžnější a nejznámější variantou je psí spřežení, které táhne saně, můžeme se ale setkat i jak táhne člověka na běžkách a v létě na koloběžce, na kole, tříkolce, nebo může člověk jenom běžet se psem. Soutěží se v několika kategoriích – podle počtu psů, zda jsou psi s rodokmenem či bez něho, samozřejmě zda se jezdí na sněhu nebo tzv. na suchu a samozřejmě na druhu „dopravního prostředku“. Velkou zálibou a do popředí se poslední dobou dostávající je hlavně koloběžka tažená psem, kde vám právě stačí jeden aktivní a pohyb milující pes.

Nežli se ale k této fázi dostaneme, můžeme začít něčím mezi. Co se může stát vaším koníčkem, je dogtrekking. Je to sport, při kterém člověk se psem překonává dlouhé vzdálenosti. Buď chůzí nebo během, prostě po vlastních, s batohem na zádech a s povinnou výbavou na 2-3 dny. Jde vlastně o to, zdolat delší trasu a trávit se svým čtyřnohým kamarádem více času. Začíná to tréninkem v okolí, kde to znáte, ale i tak je dobré si brát na pomoc mapu, a končí to přihlášením na nějakou akci vyhlášenou např. při Mistrovství České republiky. Toto ale není podmínkou, existuje velká spousta závodů mimo MČR. Určitě i ve vašem okolí se najde skupina lidí, která něco podobného pořádá. Délka trasy se liší, může začínat už např. kolem 10 km. Pokud však chceme slovo dogtrekking používat, tak by trasy měly být mnohem delší. Závody v dogtrekkingu jsou pořádány na tratích v délce minimálně 80 km. Trasa je vedena krajinou po turistických trasách i po trasách, které pořadatelé v terénu sami označí. Závody se pořádají v různých místech naší republiky. Cílem závodu je, v co možná nejkratším čase zvládnout určenou trasu vyznačenou na mapě a popsanou v itineráři a na trase nalézt všechny kontrolní body. Během celého závodu se posiluje přátelství mezi člověkem a psem, sílí vzájemné pouto při zdolávání nástrah přírody a počasí. Často člověk překonává sám sebe, své fyzické, ale i psychické schopnosti. Jde o týmový závod, kdy pes i člověk mají společný cíl, společnou cestu a i společné jedno “srdce”.

Přejeme vám velkou spoustu zdolaných kilometrů se svým čtyřnohým kamarádem, ať už to bude při individuálním rodinném výletě nebo na nějaké skupinové procházce či dokonce na některém ze závodů MČR. Vždy jde jen o jedno, a to oplácet našim psím přátelům jejich oddanou a bezbřehou lásku k nám.

Petra Šoltysová Plisková, manažerka CR Hlinsko

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here