ÚSTÍ NAD LABEM – skvělé místo pro aktivní dovolenou plnou sportu a zábavy

0
1101

Ústí nad Labem nabízí svým návštěvníkům řadu možností, jak zde strávit jedinečnou aktivní dovolenou. Jízda na kole, koloběžce, kolečkových bruslích, plavba na paddleboardu nebo turistika? Stačí si vybrat, případně aktivity vyzkoušet všechny.

Začněme tedy Labskou stezkou, cyklistickou trasou, která vede přes město kolem úžasných míst. Je vhodná pro méně náročné cyklisty nebo pro rodiny s dětmi a je oblíbená především díky působivé přírodě, nepříliš namáhavému terénu a koneckonců i idylickému Labi. Svůj cyklistický výlet můžete navíc příjemně zkombinovat s lodní dopravou. Lodí tak můžete dojet do Litoměřic a odtud se zpět do Ústí vrátit na kole. Stezka vás povede kolem Žernoseckého jezera, okolo malebných vinic a pod vyhlídkou Tři kříže vjedete do údolí zvané Porta Bohemica. Labe zde vytvořilo velmi nevšední krajinu s hlubokým zářezem říčního údolí do Českého středohoří. Při vjezdu do Ústí vás přivítá Masarykovo zdymadlo, kde byste se určitě měli zastavit a prohlédnout si plavební komory z přechodové lávky. Ze zdymadla je rovněž krásný pohled na hrad Střekov. Kolem Mariánského mostu, jednoho ze symbolů města, pak stezka dále pokračuje do Děčína.

Labská stezka je ale rovněž ideální pro projížďku na koloběžce nebo na kolečkových bruslích. Obojí si můžete zapůjčit v prostoru Zanádraží, který se nachází na druhé straně řeky. Kola či koloběžky vám půjčí v Cyklocentru města Ústí nad Labem a kolečkové brusle jen o pár metrů dál v půjčovně spolku InlineSkating.cz.

Náročnější a zdatnější cyklisté mohou vyrazit zdolávat okolní vrchy Krušných hor nebo Českého středohoří. Právě do Krušných hor vás dopraví cyklobusy, které jsou provozovány na dvou trasách a odjíždějí z centra města Ústí nad Labem (zastávka Divadlo). První trasa označená jako linka číslo 20 vede přes Chlumec, Zadní Telnici, Adolfov, Krásný Les a Varvažov, druhá trasa číslo 21 vede přes Chlumec, Nakléřov, Petrovice a Tisou.

Tři cykloturistické okruhy můžete vyzkoušet také kolem jezera Milada. Jedná se o okruh Tuchomyšlský, Otovický a Vyklický. Od letošního roku je navíc k dispozici 4 km dlouhý zpevněný povrch pro bruslaře. Příznivci vodních sportů určitě také ocení možnost zapůjčení paddleboardu přímo na hlavní pláži.

Aktivní dovolená je ale také turistika a pro tu je Ústí nad Labem jako stvořené. Vyzkoušet můžete třeba jednu z naučných stezek. Zdatní turisté mohou zvolit NS Pod Vysokým Ostrým. Stezka měří necelých 9 km a zavede vás kolem Průčelského vodopádu na vrchol Vysokého Ostrého. Méně náročnou trasou vedou NS Větruše – Vrkoč nebo Větruše popraviště – Ústecké podzemí. Obě stezky začínají u výletního zámečku Větruše. Jednou cestou dojdete k Vaňovskému vodopádu a na vyhlídku Vrkoč, druhá vám představí historii bombardování Ústí nad Labem v roce 1945. Zcela unikátní a jedinečná je NS Bertino údolí. Jedná se o romantické údolí kolem Stříbrnického potoka, které se nachází téměř v centru města.

Prohlédnout město z výšky si můžete z jedné z ústeckých rozhleden. Na výběr máte třeba Erbenovu či Střekovskou vyhlídku nebo vzdálenější rozhlednu Varhošť. Ze všech tří rozhleden se vám otevře úžasný a pokaždé jiný pohled na České středohoří. Při svých turistických výšlapech byste určitě neměli vynechat ústecké vodopády. Jen málokde se totiž nalézá tolik vodopádů jako v okolí města Ústí nad Labem. Mezi největší a nejnavštěvovanější patří již zmíněný Vaňovský vodopád. Dalšími poutavými vodopády jsou třeba Budovský vodopád, Pekelský vodopád nebo vzdálenější Moravanský vodopád.

Ústí nad Labem ale skýtá i řadu příležitostí pro méně obvyklé sporty. Milovníkům golfu nabízí své služby Golf resort Ústí nad Labem. Projížďky na koních poskytují mnohé stáje či farmy v okolí města. Při své návštěvě města Ústí nad Labem zavítejte ale nejdřív do informačního střediska, kde vám jeho pracovníci rádi podají veškeré informace potřebné k tomu, aby vaše aktivní dovolená byla nezapomenutelná.

INFORMAČNÍ STŘEDISKO
MĚSTA ÚSTÍ NAD LABEM

Mírové náměstí 1/1
Tel.: +420 475 271 700
E-mail: info.stredisko@mag-ul.cz
www.usti-nad-labem.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here