CHEBSKÝ FENOMÉN – HISTORICKÉ KROVY MĚSTSKÝCH DOMŮ ZE 14.–20. STOLETÍ

0
1250

Projekt Historické krovy se stal stálým a stěžejním projektem nadačního fondu Historický Cheb.

Tento fond vznikl na ochranu a obnovu kulturních a historických památek v Chebu a na Chebsku a má na svém kontě již 11 projektů, nejznámějším se stala obnova věží kostela sv. Mikuláše. Díky iniciativě a práci městského úřadu probíhá již od roku 2015 na měšťanských domech v centru města průzkum a dokumentace historických krovů. Přestože se možnost zachování většího množství historických krovů (patricijské domy s charakteristickými vysokými strmými střechami) předpokládala, skutečnost předčila všechna očekávání. Do této doby se podařilo na 90 domech objevit přes 130 krovových konstrukcí ze všech historických období. Nejstarší pocházejí již z poslední čtvrtiny 14. století z doby vlády Karla IV. a Václava IV.

Ve městě je zdokumentováno 15 středověkých krovů do roku 1550, dva renesanční krovy, 25 krovů barokních z období 1600 až 1800 a 90 krovů z následujících období 19. a 20. století. Mnohé z prozkoumaných krovů patří k nejstarším zástupcům na území České republiky, v jiných případech jde o výjimečná tesařská díla, dosahující rozpětí téměř 20 m. Chebské krovy jsou tak jedinečné v celé republice a nemohou konkurovat ani města jako je Praha, Český Krumlov nebo Litoměřice. Jde o chebský unikát, jedinečný nejen v měřítku České republiky ale i celé střední Evropy.

Prohlídková trasa je připravena tak, aby návštěvníkům představila významné konstrukce od těch nejstarších, téměř 600 let starých krovů až po poslední, vzniklé za obnovy městského jádra v druhé polovině a počátkem 60. let 20 století. Po technické stránce zajišťuje provoz trasy odbor správy majetku města, byly provedeny nutné bezpečnostní úpravy a upraven komfortní přístup pro návštěvníky, celkové osvětlení vnitřního prostoru, působivé osvětlení detailů.

Na úvodním zastavení návštěvnické trasy jsou instalované panely s informacemi o navštívených krovech. Služby spojené s provozem trasy (termíny prohlídek, průvodce, vstupenky, evidence počtu zájemců) zajišťují pracovníci informačního centra. Je možné se domluvit na prohlídce také mimo oficiální určenou dobu.

Rezervovat prohlídku si můžete na webových stránkách nadačního fondu www.historickýcheb.cz nebo na stránkách turistického centra www.tic.cheb.cz

K tématu historických krovů proběhla v říjnu 2019 v Chebu třídenní mezinárodní konference. Zkušenosti s organizováním prohlídek a zpřístupňováním historických krovů, také další možnosti jejich názorné prezentace, např. pomocí jejich modelů, zde v průběhu dvou dnů představili odborníci z pěti evropských států.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here