HLINSKO ROZSVĚCÍ VÁNOČNÍ STROM 29. LISTOPADU

0
1625

Se začínající zimou Hlinsko neusíná zimním spánkem, ale naopak začíná žít. Po skončení letní turistické sezóny se město vždy chystá na zimu, která sem přivede velké množství turistů. Hlinsko není typickým horským městem, přesto zde naleznete dostatek zimních radovánek.

Ožívají tradiční zvyky a nadílka sněhu probudí i místní SKI areál. Zimní stadion láká bruslaře na veřejná bruslení a když příroda přeje, mohou si zájemci zabruslit i na zamrzlé Chrudimce.

Město Hlinsko se nachází v turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko v Pardubickém kraji, jen několik málo kilometrů od kraje Vysočina. Okolní krajina chráněných oblastí Železných hor a Žďárských vrchů je jako stvořená pro běžkaře. Trasy, které se kolem Hlinska protahují pro tyto účely, navazují na další stezky, které Vás dovedou až do širokého okolí, lze zde vymyslet spousty krásných výletů.

Pokud píšeme o zimních radovánkách v Hlinsku, tak k nim neodmyslitelně patří i masopust. Po několik desítek generací udržují místní obyvatelé prastarý obyčej, při němž ožívají tradiční masky a zvyky. Pro svoji jedinečnost byly Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku v roce 2010 zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. V roce 2020 bude první kulaté výročí od tohoto zápisu, a to se patří oslavit. Proto bychom rádi pozvali všechny k nám do Hlinska a okolí na akce spojené s tímto zvykem.

Masopustem však zima pomalu končí. Ale my bychom chtěli všechny pozvat i na začátek období, což je čas adventu. V tomto období se můžete naladit do vánoční atmosféry při výstavě „Betlém vánoční“ v památkové rezervaci nebo při výstavě lidových betlémů, kterou připravilo Městské muzeum a galerie. Památková rezervace Betlém láká k prohlídce s průvodci po celý rok a tedy ani zima turistům dveře nezavře.

Pokud návštěvu Hlinska naplánujete na poslední pátek v listopadu, tedy před prvním adventním víkendem, můžete si výlet zpestřit návštěvou jarmarku. V 18 hodin se zde slavnostně rozsvítí letošní vánoční strom.

Turistické informační centrum
Čelakovského 561 (betlém), 539 01 Hlinsko
Tel.: +420 731 697 418
E-mail: ic@hlinsko.cz
Facebook: Hlinecko
www.hlinsko.cz

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here