TŘEŠŤSKÉ BETLÉMY

0
2293

Poezii Vánoc si u nás málokdo umí představit bez rozzářeného vánočního stromečku. Daleko dříve než vánoční stromečky se však v našich domácnostech stavěly betlémy. V Třešti má stavění betlémů více jak dvousetletou tradici.

Na počátku 19. století se zde objevovaly papírové betlémy, od druhé poloviny 19. století jsou k vidění spíše figurky vyřezávané ze dřeva. Město Třešť je tak z českého i evropského hlediska ojedinělou betlemářskou lokalitou.

Třešťské betlémy jsou komponovány jako diorama, v němž se krajina vytvářená z pařezů, mechů a jiných přírodnin stupňovitě zvedá a přechází v krajinu malovanou, tzv. „lončoft“.

Vánoční atmosféru v podobě návštěvy betlémů můžete v Třešti zažít po celý rok. Nejkrásnější jsou však betlémy právě v období Vánoc. Již od začátku prosince můžete navštívit stálou expozici betlémů v Schumpeterově domě, kde bude probíhat tradiční vánoční výstava. V této expozici je kvidění například největší třešťský betlém, který se každoročně rozšiřuje až o padesát figurek. Přispívají do něj řezbáři z celé země, ale je zde i několik figurek od zahraničních betlémářů. Letos v něm bude kvidění již okolo
1500 figurek. Kromě obdivování betlémů, si ve stálé expozici můžete zakoupit drobné vánoční dárečky, nazdobené perníčky či vánoční ozdoby. Betlémy v Schumpeterově domě jsou k vidění také v místní pobočce Muzea Vysočiny Jihlava, v prvním patře.

To nejlepší z třešťských betlémů však uvidíte, pokud Třešť navštívíte v období od 26. prosince až do 2. února, kdy se zde koná tzv. Betlémská cesta.

V tento čas se totiž otevírají dveře okolo dvaceti domácností, které vám ukážou rodinné betlémy přímo u sebe doma. Od roku 2008 je Betlémská cesta otrochu delší, vede až do centra Prahy, do Jindřišské věže. Betlémskou cestu každoročně navštíví tisíce návštěvníků a i díky tomu je od konce roku 2015 zapsaná na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Plánek Betlémské cesty najdete na www.trest.cz.

Postavte si svůj betlém z Třeště

Chcete mít také svůj vlastní originální papírový betlém z Třeště? Kupte si vturistickém informačním centru papírový betlém, který podle návodu jednoduše vystřihnete a složíte. A když budete chtít, můžete jej rozšířit o další postavičky či zvířátka. Stačí, když se při svém putování Betlémskou cestou zeptáte, zda v rodině nemají další postavičky, které obohatí Váš betlém. Tyto figurky jsou zdarma.

 

Turistické informační centrum Třešť
Rooseweltova 462/6, 589 01 Třešť
Tel.: +420 567 234 567
E-mail: e-mail@trest.cz
www.trest.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here