VINOBRANÍ V DOLNÍM POOHŘÍ

0
1075
Vinařství Němeček

Myslíte, že najdete kvalitní víno i na severu Čech v Ústeckém kraji? Ale samozřejmě! S vínem se pojí tradiční vinobraní a my Vám přinášíme alespoň výčet některých příležitostí, jak a kde ochutnat víno z našich vlastních vinic.

Již Karel IV. udělil například městu Kadaň viniční právo, čímž mohlo dojít k založení zhruba 100 hektarů vinic. Od roku 2000 se poté v Kadani navázalo na tradici „zarážení hory“, aby se dalo na vědomí, že po dobu zrání hroznů nesmí nikdo do vinice chodit. Vinice je součástí areálu františkánského kláštera, kde bývá bohoslužbou zahájeno tradiční vinobraní. To letošní připadá na 21. září. Těšit se můžete na ochutnávku burčáku, vinného moštu i kadaňského vína. Kromě výstavy věnované vinařství na Kadaňsku nebo slavnostního otevírání „Hory“ uvidíte ukázkové zpracování vinné révy.

Kadaňské víno s typickým ryzlinkovým charakterem v polosuchém provedení s pikantní kyselinkou a výraznými aromatickými látkami získalo certifikát POOHŘÍ – regionální produkt®.

Další skvělé a chutné víno můžete ochutnat například ve Vinařství Němeček, a to přímo ze sklepa v Březně u Chomutova. Vína dosahují lahvové zralosti nejdříve po 15 – 36 měsících, díky čemuž mají velký potenciál pro archivaci.

Vičické vinařství Mikulášek

Dalším mladým a dynamickým vinařstvím je Vinařství Pod Chlumem, jehož sklepní hospodářství naleznete v Chlumčanech u Loun nebo Vičické vinařství Mikulášek, kteréhož první vinice byly vysázeny roku 1988. Vinařství Pod Chlumem je taktéž od letošního jara oceněno certifikátem regionálního produktu POOHŘÍ.

 

Destinační agentura Dolní Poohří, o. p. s.
nám. Prokopa Velkého 1951, 438 01 ŽATEC
Provozovna: Chmelařské muzeum
nám. Prokopa Velkého 1952, 438 01 Žatec
E-mail: info@dolnipoohri.eu
Facebook: fb.com/DolniPoohri
www.dolnipoohri.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here