ZA PORCELÁNEM A KULTUROU DO ÚSTECKÉHO KRAJE

0
1247

Hledáte-li námět na výlet v Ústeckém kraji, neměli byste opomenout město Dubí nedaleko lázeňských Teplic, kterému se ne nadarmo přezdívá Brána krušných hor.

Malebné horské městečko se může pochlubit nejen krásnou přírodou v okolí s nesčetnou variací turistických a běžkařských stezek, ale také bohatou kulturní tradicí. Vždyť právě v Dubí se již 155 let vyrábí porcelán. Od roku 1885 pak zdejší keramickou výrobu obohatila míšeňská porcelánka, která sem zavedla výrobu tradičního cibuláku, ten se tu od té doby vyrábí nepřetržitě dodnes. Na přelomu století Dubí získalo atraktivní architektonickou památku, a to kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, který je novogotickou nápodobou kostela Santa Maria dell´Orto v Benátkách. Nechal jej mezi lety 1897–1906 vybudovat tehdejší majitel teplického panství, kníže Carlos Clary-Aldringen, a dnes je považován za nejseverněji položenou památku italského stavitelského umění.

Tradici porcelánové produkce v Dubí od roku 2013 připomíná nově zřízený moderní objekt Městského informačního centra se stálou expozicí porcelánu, který najdete v Dubí v Tovární ulici. Město budovu bývalého dubského kina revitalizovalo za finanční spoluúčasti Regionálního operačního programu Severozápad a vytvořilo zde reprezentativní multifunkční prostor nazvaný Dům porcelánu s modrou krví. Prostřednictvím Domu porcelánu s modrou krví se Dubí připojilo k mezinárodnímu projektu tzv. Porcelánové cesty. Expozice v prvním patře seznámí návštěvníka s tradicí výroby porcelánu v Podkrušnohoří se zvláštním důrazem na produkci porcelánu v Dubí. Kromě světoznámého cibuláku zde také uvidíte figurální porcelán manufaktury Royal Dux Bohemia v Duchcově nebo originální autorská díla vytvořená v Dubí v rámci každoročních porcelánových sympozií. Městské informační centrum zřízené v přízemí objektu pak poskytuje veškeré informační a turistické materiály o Dubí a blízkém okolí. Zprostředkovává komentované prohlídky unikátního kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí a exkurze do výroby Českého porcelánu, a. s.

Právě prohlídky porcelánové výroby jsou stále častěji vyhledávaným turistickým cílem nejen pro rodiny s dětmi, ale také pro turistické a zájmové kluby seniorů a školní skupiny. Dům porcelánu s modrou krví ročně navštíví přes 7000 návštěvníků a víc jak polovina jich využije možnosti absolvovat s průvodcem exkurzi do porcelánky. Pro velký zájem se prohlídky porcelánky musí domluvit dopředu buď osobně, nebo telefonicky.

Pokud si na návštěvu Dubí vyhradíte poslední srpnový víkend, tak neprohloupíte. V pátek 23. 8. město slavnostně zahájí každoroční Dubské slavnosti a můžete se těšit na víkendový program nabitý kulturními zážitky a zábavou pro celou rodinu (viz plakát). V rámci městských slavností si navíc společnost Český porcelán připomene 155. výročí od založení porcelánky. Továrna tak otevře své brány návštěvníkům pro prohlídky provozu a připraví bohaté porcelánové trhy. Všechny srdečně zveme do Dubí, Brány Krušných hor.

Krušné hory – prázdniny a turistika

Nový spoj na Dlouhou Louku udělá radost každému, kdo má rád přírodu, rozhledny a zábavu. Od 1.7.2019 se můžete vypravit na výlet do lesa, vyšlápnout si rozhlednu na Dlouhé Louce, nebo zabloudit v Oseku na 3d bludišti, minigolf, hora Stropník, hrad Rýzmburk, rozhledna Vlčí hora a užít si den plný zábavy.

www.infocentrum-dubi.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here