CYKLOVÝLETY DO OKOLÍ BRATISLAVY NA KOLE

0
3336

Jestli milujete víkendy na kole, pak doporučujeme tentokrát se pustit trochu dále, mimo svůj běžný rádius a vypravit se na krásnou trasu do ocykkolí Bratislavy.

Výlet z Děvínské Nové Vsi pokračuje údolím řeky Moravy, unikátním svou flórou i faunou. Na trase najdete cyklisty oblíbený Bufet u Starého bicyklu. Až se občerstvíte, trasa vás povede kolem městečka Stupava, známého především pěstováním zelí. Pro odpočinek je příjemný zámecký park v centru Stupavy. Jestli jste se vypravili i s dětmi, pak doporučujeme se zastavit se v nedaleké biofarmě s domácím zvířectvem a ochutnat tradiční slovenské specialitky.

Cesta vás pak zavede na nejstarší poutní místo na Slovensku, do Mariánky. Podle legendy tady vyvěrá léčivý pramen, díky kterému je toto místo tak slavné. V místě najdete i klášter, v Mariánském údolí jsou v přírodě skryté kapličky a sochy. Po návratu do Děvínské Nové vsi si vychutnejte nezapomenutelný výhled z hory Sandberg, která je i významnou paleontologickou lokalitou, bylo tu objeveno přes 300 zkamenělin. Pokud se zahledíte ze Sandbergu na jih, uvidíte dominantu hradu Děvína, dole se klikatí řeka Morava a v pozadí vidíte už Dunaj s vyvýšeninou Braunsberg a Hainburgskými vrchy.

Trasa: Devínska Nová Ves (EV13) – Devínske Jazero (EV13) – Stupava (8008) – Marianka (5002) – Záhorská Bystrica (5002) – Devínska Nová Ves (5002)

Délka trasy: 28 km, vhodné pro treckingové kolo

Náročnost: nenáročná trasa je vhodná i pro rodinu s dětmi, vede rovinatým terénem po zpevněném povrchu a částečně polních cestách.

Výlet kolem vody je známá trasa, která je součástí mezinárodní cyklomagistrály Eurovalo 6, která vede z Passau do Vídně přes Bratislavu a Budapešť až k Černému moři. Tato trasa je nejen obklopená vodou, ale i kulturou. Vede bez většího vyvýšení kolem zajímavých památek, ale i vhodného ubytování a najdete u ní i mnoho zajímavých možností k občerstvení. Esence této trasy-kolo, brusle, zářivé sluníčko a úsměvy místních obyvatel se vám vstřebá do těla a vytvoří úžasnou náladu a atmosféru. Cyklotrasa vede po celé délce zpevněnou komunikací a je vhodná i pro silniční kola. Vyjíždíme z bratislavské Petržalky, u mostu SNP pod vyhlídkovou věží UFO, která tvoří neodmyslitelnou součást panoramatu města. Kromě přírodní dunajské scenérie si můžete cestou vychutnat pohled na Rusovské jezero, které je v létě i vyhledávaným přírodním koupalištěm. Příznivcům historie doporučujeme malinko si zajet do Rusoviec, které jsou známým pozůstatkem římského tábora Gerulata. Tábor byl součástí hranice Římské říše – limes Romanus. Za římským táborem zahlédnete věžičky novogotického zámku v Rusovském parku a kostel sv. Víta, který pochází už z pozdějšího římského období. Významnou zastávkou, kterou na trase doporučujeme, je Evropské muzeum současného umění Danubiana – Meulensteen art Museum (na hrázi přehrady Hrušov). Hned vedle najdete i sportovní areál Divokou Vodu s umělým kanálem pro vodní sporty a také s příhodným ubytováním. Cyklotrasa dál pokračuje k vodnímu dílu Gabčíkovo. Z Vojky nad Dunajem se dá přeplavit na druhou stranu Dunaje do Kyselice (přibližně hodinové intervaly). Dalších 14 km vás zavede do obce Hamuliakovo, kde si můžete odpočinout, občerstvit se v kavárně. Odtud pak zpět do centra Bratislavy.

O víkendech od května funguje vyhlídková loď, která vyjíždí z přístavu z centra Bratislavy v Čunove. Loď za příplatek převáží i kola, je možné si tedy cestu zkrátit a pokochat se výhledy z vody. (harmonogram odjezdů: lod.sk)

Trasa: Bratislava, most SNP (EV6) – Prístavný most (EV6) – Areál vodných športov Čunovo (EV6, 001a) – Danubiana (001a) – Vojka (001a) – Kyselica (001) – Hamuliakovo (001) – zimný prístav (001) – Bratislava, Prístavný most (001) – Bratislava, most SNP (EV6)

Délka: 68 km, vhodné pro silniční kolo

Náročnost: nenáročná trasa, pouze po zpevněném terénu, i pro rodiny s dětmi

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here