TRNAVA – MALÝ ŘÍM

0
2635

NA STARÉ OBCHODNÍ CESTĚ SPOJUJÍCÍ ZÁPADNÍ EVROPU A ČECHY S UHRAMI, NAD ŘÍČKOU TRNÁVKOU, STOJÍ MĚSTO TRNAVA. HISTORIE MĚSTA SAHÁ DO ROKU 1238, KDY OSADA LEŽÍCÍ NA ÚZEMÍ TRNAVY BYLA POVÝŠENA UHERSKÝM KRÁLEM BELOU IV. JAKO PRVNÍ NA SLOVENSKU NA SVOBODNÉ KRÁLOVSKÉ MĚSTO.

Od té doby se datuje rozvoj řemesel, obchodu a vznik mohutného městského opevnění. Význam města dále stoupl po roku 1543, kdy se do Trnavy z obavy před vpádem Turků přestěhoval ostřihomský arcibiskup s kapitulou. Město se téměř na 300 let stalo centrem uherského katolicismu.

Význam města se umocnil v 17. století založením univerzity. V té době nastal opravdový rozkvět města, vzniklo mnoho univerzitních objektů, ale také knihovna, lékárna, divadelní sál, botanická zahrada, astronomická observatoř a tiskárna. Trnava se stala centrem vzdělanosti v rámci celého Uherska.

Víno v Trnavě bylo kdysi vším. S vínem se zde vždy obchodovalo, vinařství v okolí města patřila mezi nejvýznamnější v Uhersku. V 19. století proslavil Trnavu Anton Valc, do svého sklepa umístil údajně největší sud na světě, na plošinu sudu vedlo 32 schodů a současně na něm mohlo tancovat 6 párů hodovníků.

Dnes je Trnava město věží, má třináct kostelů, z toho 8 v historickém jádru města sevřeném zachovalými středověkými hradbami. Právě pro siluetu města se mu odpradávna říká Malý Řím. Historické centrum je oázou klidu, právě zde vznikla první pěší zóna na Slovensku. Divadlo, kavárny, ale také univerzita, fotbal a Spartak Trnava jsou nerozlučně spjaty s městem.

Kam v dnešní Trnavě a okolí?
Městská věž: 143 schodů vede na ochoz věže. Věž měří 57 metrů, má 7 poschodí a jak píší v místním průvodci, je „podpivničená“ (podsklepená) pod celým půdorysem. Právě z ochozu je nádherný pohled na město a jeho kostely a za jasného počasí i na Malé Karpaty na západě a Zobor u Nitry na východě.

Univerzitní kostel: Katedrála sv. Jana Křtitele je první raněbarokní stavbou na Slovensku. V interiéru na vás čeká klenot – celodřevěný hlavní oltář z roku 1640, s výškou 20 m patří mezi nejvyšší barokní oltáře Evropy.

Bazilika sv. Mikuláše: stojí poblíž křižovatky starých obchodních cest, v místě nejstarší osady na území Trnavy.

Majestátní dvouvěžový kostel stojí v sousedství zachovalé části městských hradeb, po kterých se můžete projít.

TIRNAVIA – region světových vín. V sezoně jaro – podzim jsou organizovány půldenní vinné cesty po dvojicích vyhlášených vinařství s ochutnávkou.

City Aréna: moderní fotbalový stánek stojí prakticky v centru města.

Ze symbolického Malého Říma se město Trnava stalo roku 2003 návštěvou papeže Jana Pavla II. na chvíli Velkým Římem.

WWW.REGIONTIRNAVIA.SK

 

TEXT A FOTO: MILAN HORKÝ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here