LETNÍ AKTIVITY V RUŽOMBERKU

0
2050

Oblast Liptova patří k nejnavštěvovanějším oblastem Slovenska. Možnosti prázdninových aktivit jsou velmi rozmanité. V celém Liptově najdete nejrůznější možnosti ubytování, od turistického ubytování v kempech až po luxusní chaty a hotely. K nejzajímavějším destinacím paří město Ružomberok, které je obklopené pohořím Velké Fatry. Nezapomeňte si udělat výlet do Hrabovské a Čutkovské doliny.

Nejdelší lanový park a sjezd
Hrabovské údolí je nástupním místem 8 místní kabinové lanovky na Malino Brdo, které se v letním období mění z pětihvězdičkového lyžařského střediska na nejkvalitnější slovenský cyklopark. Pro turisty je to začátek fatranské magistrály, pro rodiny možnost vycházky s krásným výhledem na blízký Vlkolínec. Pro ty, kteří milují adrenalin, mohou vyzkoušet jízdu na koloběžce, káře nebo kole z Malina Brda.

Dominantou Hrabovského údolí je vodní nádrž, kde si můžete zaplavat, jezdit na člunu nebo vyzkoušet aquazorbing. Na břehu přehrady je obnovená pláž pro ty, co rádi plavou a opalují se. V blízkosti vodní plochy v okolí přehrady se nachází nejdelší lanový park pro děti i dospělé. V okolí přehrady vybudovali multifunkční hřiště, kyslíkovou dráhu i naučnou stezku. Největší novinkou pro tuto sezónu je otevření zip line lanovky – nejdelší lanovka nad Hrabovskou nádrží.

Slovenská valaška i Obrovo
Čutkovské údolí s čistou přírodou je skutečně jedinečným místem pro odpočinek. Dominantou údolí je originální dřevěná koliba, kde můžete ochutnat originální liptovské speciality. Okolí koliby romanticky dotvářejí různé dřevěné architektonické prvky. Součástí areálu je pstruhový rybník a obora se zvířaty. V ohradě se blízko koliby chová původní slovenský druh ovce – Slovenská valaška. Poblíž koliby najdeme Čutkovskou přehradu, kde si lze zarybařit, i bez rybářského lístku způsobem chyť a pusť. Povolení na lov získáte v Kolibě u Hodného pastýře.

Splavení Váhu
Kdo má rád vodu, pak tuto aktivitu doporučujeme všem. Plavení se po Váhu a řece Oravě je zajímavým zpestřením při vaší dovolené. Sport je vhodný zejména pro rodiny s dětmi, na které čekají cestou nejrůznější překvapení.

A pokud si budete program chtít ještě zpestřit, určitě se zastavte v Galerii národního umělce Ľudovíta Fully, v Liptovském muzeu anebo v mauzoleu Andreje Hlinky.

Vlkolínec
Nejvýznamnější atrakcí Ružomberka je osada Vlkolínec, zapsaná do Seznamu světového dědictví UNESCO. Z Hrabova se do Vlkolínce dostanete pěšky, nebo můžete využít lanovku na Malinô Brdo. Místní specifické podmínky jsou pro obyvatele náročné a určitá izolovanost Vlkolínce významně ovlivnila jeho vývoj. V současnosti je osada raritou a má už jen několik stálých obyvatel, žijících v 6 domech z celkového počtu 55. Návštěvníci Vlkolínce si mohou prohlédnout muzeum Rolnický dům, Galerii lidového umění a expozici umění v bývalé sýpce.

Na horním konci osady stojí obchod se základními potravinami a je zde možnost občerstvení a příjemného posezení. V letním období můžete ve Vlkolínci navštívit také tvůrčí dílny, kde si zdarma lze vyzkoušet tradiční řemesla, jako hrnčířství, tkalcovství, krajkářství, řezbářství nebo práci s kovem.

Ružomberok je město mezi horami a právě příroda jeho údolí je největším turistickým lákadlem. V centru města najdete zajímavé restaurace i kavárny i pestrou síť obchodů. A pokud si budete program chtít ještě zpestřit, určitě se zastavte v Galerii národního umělce Ľudovíta Fully, v Liptovském muzeu anebo v mauzoleu Andreje Hlinky.

www.unesco-slovakia.sk

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here