ZAŽIJTE SI BRATISLAVU

0
1454

Máte pocit, že už zima zalézá pod nehty a je lépe sedět doma u televize? Zkusíme vám vysvětlit, že podzimní či zimní návštěva má určitě svoje pozitiva.

Také se vám při pěkném počasí nechce trávit mnoho času zavření mezi stěnami, ale přesto jste znalci historie a zajdete rádi i na dobrou výstavu či koncert? Pak je pro vás ideální vyrazit za kulturou na podzim či v zimě, kdy můžete spojit oboje. Procházku po městě, kdy bonusem pro vás je znatelně menší počet turistů, kteří netvoří houfy ani šňůry a neohrožují vás na životě, ale můžete se městem volně procházet. Po procházce v chladném počasí určitě rádi zajdete na pěknou výstavu, venku už se stejně šeří, ale tak nemusíte spěchat.

V Bratislavě sídlí přes 70 muzeí a galerií, stačí si vybrat podle vašich zájmů. S historií a životem obyvatel Bratislavy se můžete seznámit v Muzeu dějin města ve Staré radnici, v Historickém muzeu na Bratislavském hradě si můžete prohlédnout bohatou numizmatickou sbírku od starověku až po současnost i vývoj osídlení Bratislavy. Další doporučené sbírky, které určitě stojí za shlédnutí najdete například v muzeu zbraní, muzeu farmacie, v Primarciálním paláci si prohlédnete portréty panovníků Uher, dobové tapisérie i nábytek.

Váženou činností je v Bratislavě pěstování a ochutnávání vína. Pěstování vinné révy začíná na území Bratislavy již ve 3. století našeho letopočtu. Zásluhy se připisují římskému císaři Marku Auréliovi. V polovině 19. století působily ve městě dvě významné vinařské firmy Palugyay a Hubert. Jejich vína byla známá po celém světě a Chateau Palugyay se podávalo dokonce i na Titaniku, a nechybělo ani na císařském dvoře. Panovnice Marie Terezie měla oblíbenou Frankovku.

Blízká malokarpatská oblast má výborné podmínky pro pěstování bílých vín, jako např. Veltlínské zelené, Chardonnay, Ryzling rýnský, z červených vín jsou vysoce hodnocena vína Cabernet Sauvignon, Modrý Portugal, Frankovka modrá. O historii vinohradnictví na území města se dozvíte další zajímavosti v Apponyho paláci, jehož součástí je i Národní salón vín, který vám nabídne i možnost degustace 100 nejlepších slovenských vín. Doporučujeme k návštěvě, vína jsou totiž skvělá.

Bratislavská karta – využijte slevy , které nabízí městská karta. Například získáte 10% bonus při nákupu lístků na MHD, 20% slevu na vstupy v galeriích a muzeích, slevy nabízejí i v kartě zapojení komerční partneři.

A bonus na zakončení dne? Ve městě najdete celou řadu výborných restaurací a kaváren, u kterých si musíte jen vybrat, co ještě zvládnete sníst. My jsme si vybrali výbornou čočku a lehký salátek s kozím sýrem. Oběd byl skvělý, ale na odpolední kávu už jsme samozřejmě nevydrželi držet hladovku a dali jsme si na doporučení obsluhy jeden z originálních zákusků s kaštanovým pyré.

Mezitím na nás ale čekal červený vláček Prešporáček, který nás provezl celou Bratislavou i s menším historickým výkladem k osídlení a také počinkům jednotlivých panovníků, kteří se zasloužili o výstavbu a zanechali tady svou stopu. Vláček má na své cestě i dvě přestávky, projít se můžete Slavínem a také Bratislavským hradem, kde vás určitě uchvátí krásný výhled na město.

Začíná se stmívat, ale ruch v centru města neutichá, právě naopak. Na vánočním trhu znatelně přibylo zájemců o vánoční punč, svařené víno, bylinný čaj a samozřejmě něco k zakousnutí. Vánoční trhy v Praze i českých městech mám každoročně pěkně zažité a tak hledám samozřejmě nějaké novinky, které u nás neochutnám. Nacházím lokše, které v Čechách připravujeme jen zřídka. Můžete si pochutnat na kačiacích, či lokších s vepřovým masem, zatímco dětem se zavděčíte spíš těmi sladkými – s tvarohem, mákem, povidly či čokoládou. Hned za lokšemi u mě vede podymák – slaný veliký koláč, ze kterého vám prodavač zakrojí pěkný kousek. Můžete si vybrat sýrový, zeleninový, šunkový, se slaninou a další. Některé dobroty jsem vám nafotila, i očima se dá ochutnávat. Prostě co vám mám dál povídat, byl to skvělý a inspirativní víkend. Ostatně přijeďte se přesvědčit sami, do Bratislavy dojedete z Prahy vlakem, či autobusem, či autem za 4 hodinky, hosté z Moravy ještě o mnoho rychleji.

Více na: www.visitbratislava.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here