HRAD, KTERÝ DAL JMÉNO MĚSTU, ZÁMKU I LÁZNÍM – zřícenina středověkého hradu Kynžvart

0
939

Dlouhá léta jsme nebyli na tomto krásném místě, které leží nad městečkem Lázně Kynžvart, zhruba dva kilometry v lesích nad Státními lázněmi Kynžvart. Zřícenina se rozprostírá na Hradním vrchu mezi Šibeničním vrchem a Špičákem.

Původně byl královského založení. Byl vybudován za přemyslovského krále Václava I. před pol. 13. stol. k ochraně soutěsky, střežící obchodní a vojenské stezky na hranicích mezi západními Čechami a Chebskem. Zbořen byl v roce 1347, znovu vystaven r. 1398 a pobořen při dobytí v roce 1648. Část zdiva byla v 80. letech 17. st. použita na stavbu zámku Kynžvart. Hrad už pak nebyl nikdy obnoven.

Cesta k hradu vede dvěma směry, buď přímo za městem okolo hřbitova po modré turistické značce podél potůčku, která trvá zhruba půl hodiny stoupáním do kopce, nebo druhou stranou od lázní do příkrého kopce. Nedávno zde byla hlavně pro děti vybudována Pohádková stezka, kterou střeží pohádkové bytosti a na které je umístěno devět informačních tabulí s pověstmi této oblasti a dřevěné vyřezávané sochy. Stezku zrealizoval státní podnik Lesy ČR.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here