HISTORICKÝ RÁZ DOLNÍHO POOHŘÍ

0
757

Území destinace Dolní Poohří má bohatou historii od pravěku až po 20. století. Pravěké osídlení dokumentují nálezy částečně vystavené v expozicích muzeí v Žatci, Lounech a Chomutově.

Jimlín

Archeologický skanzen v Březně u Loun nabízí pohled do dějin od neolitu po období stěhování národů, na jehož konci území osídlili Slované, nejčastěji je v této souvislosti zmiňován až pozdějšími kronikami uváděný kmen Lučanů. Do oblasti Dolního Poohří se často situuje i možné místo nejstarší bitvy našich dějin – bitvy u Wogastisburgu (Rubín u Podbořan či Úhošť u Kadaně). Autenticky středověkou architekturu najdeme v městských památkových rezervacích v Žatci a v Kadani, z významných sakrálních staveb vynikají kostel sv. Mikuláše v Lounech a františkánský klášter v Kadani, které jsou oba na seznamu národních kulturních památek, ale třeba i nedostavěný kostel v Panenském Týnci či kostel sv. Jakuba Většího ve Slavětíně s gotickými malbami.

Rozhledna Kryry

Středověkou hradní architekturu reprezentuje prstenec zřícenin kolem Klášterce nad Ohří. Novověké zámky v různých stylech s rozsáhlými parky či zahradami jsou reprezentovány národní kulturní památkou Krásný Dvůr, zámeckým areálem v Klášterci nad Ohří, přestavěným hradem v Jimlíně a dále zámky v Líčkově, Stekníku, Peruci atd.

Barokní vzhled získalo mnoho domů v historické zástavbě měst a barokní ráz má i podstatná část venkovské krajiny s kostely a kaplemi. Mezi barokní skvosty patří kostel sv. Petra a Pavla v Březně u Chomutova, augustiniánský klášter v Dolním Ročově, ale i kostely v Kadani, Žatci, Klášterci nad Ohří, Postoloprtech, Cítolibech, Libočanech, Podbořanech a dalších obcích.

Z technických památek jsou nejzajímavější rozhledna v Kryrech, inundační most v Lounech, vodní nádrž Nechranice, mosty a viadukty v Postoloprtech, Jiráskovy mlýny v Lounech či vodní elektrárna Želina u Kadaně.

Panenský Týnec, mystické místo

Dolní Poohří to je také několik českých i evropských NEJ. Jakmile budou karanténní restrikce uvolněny, přijeďte a okuste je na vlastní kůži. A pokud si náhodou nebudete vědět rady, čím u nás začít, podívejte se na www.dolnipoohri.cz a nebojte se nás kontaktovat.

Jsme tu pro Vás a těšíme se na Vaši návštěvu.
#vpoohrijekrasne #poohrijededal

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here