OBJEVTE KOUZLO ŽIDOVSKÉ ČTVRTI V TŘEBÍČI

0
1594

Jako připomínka dlouhé a bohaté historie židovské obce v Třebíči zůstalo unikátní ghetto, které se řadí mezi urbanisticky nejzachovalejší v Evropě. Úzké uličky, průchody, prampouchy, verandy a balkony židovských domů vytvářejí jedinečný ráz čtvrti.

Čtvrť představuje 108 dochovaných staveb. Významná je především Zadní synagoga, která byla dostavěna v roce 1669. V letech 1989 – 1997 prošla rekonstrukcí a byla zpřístupněna veřejnosti. Na ženské galerii je umístěn model židovské čtvrti zachycující stav k roku 1850 a expozice židovské kultury s názvem Místo života – Makom chajim.

Výjimečný svým původním vstupem na ženskou galerii je Dům Seligmanna Bauera, který je upraven na židovské muzeum. Expozice představuje bydlení židovské rodiny v meziválečném období s expozicí košer řeznictví.

Vedle Zadní synagogy v Galerii Ladislava Nováka byla u příležitosti 115. výročí narození Antonína Kaliny otevřena jeho pamětní síň. Antonín Kalina byl třebíčský rodák, kterému se podařilo v koncentračním táboře Buchenwald zachránit více než 900 židovských chlapců. V roce 2012 ocenil Památník Yad Vashem v Jeruzalémě Antonína Kalinu titulem Spravedlivý mezi národy, udělovaným lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holocaustem.

Židovský hřbitov v Třebíči je jedním z největších a nejzachovalejších v České republice. Na rozloze 11 722 m2 je pohřbeno přibližně 11 000 lidí a dochovalo se 3 000 náhrobků.

Vydejte se na procházku židovskou čtvrtí a objevte její kouzlo!

Bližší informace na:
www.visittrebic.eu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here