ZA ZDRAVÍM I NEDOTČENOU PŘÍRODOU DO KARLOVARSKÉHO KRAJE

0
1256
Krušné hory

Karlovarsko je světově proslulým krajem lázeňství a přírodních léčivých vod. Jeho ráz utváří i bujná příroda, divoké hory nebo tajemné důlní štoly, skrývající prastaré geologické bohatství naší planety. Abyste věděli, kam v našem kraji zamířit, připravili jsme pro vás pár nevšedních tipů, které stojí za to navštívit.

Františkovy Lázně, Luisin pramen

Štít proti nemocem

Jak se v poslední době ukázalo naplno, imunita je nenahraditelná. S rozvojem farmacie se na přírodní léčbu v lázních pozapomnělo. Zpětně se však ukazuje její důležitá role při udržování vašeho zdraví. Pobyt v lázních dokáže nastartovat samoléčebné síly našeho těla a naučit člověka správné péči o tělo a mysl. Příroda má zkrátka mnohem větší moc, než si připouštíme. Tak se tomu nebraňme, a naopak využijme její sílu naplno. Dovolená v lázních je nejefektivnější a nejpříjemnější způsob prevence vlastního zdraví a celkové posílení imunity. Lázeňské hotely nabízejí pestrou škálu pobytů od wellness, relaxačních až po léčebné. Vydejte se za relaxací do lázeňských měst Karlovarského kraje – Karlových Varů, Mariánských Lázní, Františkových Lázní, Jáchymova a Kynžvartu, odkud můžete podnikat výlety do okolí. Čeká vás hýčkání, pohoda a klid, to vše za dodržování přísných hygienických standardů.

V lázeňských městech a blízkém okolí najdete mnoho přírodních i kulturních zajímavostí. Objevujte hrady, zámky a kláštery s artefakty historického významu nebo se vydejte na dobrodružnou cestu, která vás zavede na vrcholy Krušných hor, do tichých zákoutí Slavkovského lesa i odpočinkových zón u lesních jezírek nebo zurčících potůčků.

Boží Dar

• Lákají vás rozkvetlé louky ve stínu kopců s chráněnými druhy rostlin a živočichů? Navštivte Božídarské rašeliniště nebo přírodní parky Jelení vrch a Přebuz. Oba parky patří k nejcennějším rašeliništím Krušných hor.

NPR Kladská

• Na svých toulkách můžete objevit i unikátní NPR Kladské rašeliniště s ohroženými druhy rostlin a živočichů jako vzácný tetřev hlušec nebo čáp černý. Naučná stezka vede kolem Kladského rybníka po největším z 5 rašelinišť, zvaném Tajga.

Štola Johanes

• Území Karlovarského kraje je protkáno podzemními chodbami a šachtami, které jsou pozůstatkem těžby cínu a utvářejí na povrchu typické propadliny zvané pinky. O historii hornictví se více dozvíte při návštěvě dolů Johannes na Zlatém Kopci, Mauritius u Abertam, Štoly č. 1 v Jáchymově nebo dolu Jeroným na Sokolovsku.

NPR Soos

• Nedaleko Františkových Lázní leží NPR Soos, přezdívaná český Yellowstone. Naučná stezka vás provede po dně vyschlého jezera měsíční krajinou a obdivovat můžete bahenní vývěry zvané mofety a četné minerální prameny. Milovníci vláčků mohou vyzkoušet projížďku na úzkorozchodné dráze Kateřině, po které se dříve vozil vytěžený jíl.

Přírodní rezervace Amerika

Přírodní rezervace Amerika, se stejnojmenným rybníkem nedaleko Františkových Lázní, umožnuje nerušeně sledovat život ptáků v hnízdišti na ostrůvku uprostřed rybníka z volně přístupné pozorovatelny.

• A co takhle výlet do nitra sopky? Stačí si zajet na Komorní hůrku u Františkových Lázní s pozůstatky vulkanické činnosti. V chodbách Goethovy štoly, vedoucí do hloubky 17 metrů je skutečný sopečný popel i láva.

• Nenechte si ujít Komáří Vrch s kamenným mořem, žulovými sruby, hradem a kamennými proudy z doby ledové, který se nachází mezi Kraslicemi a Sokolovem. Užijte si také Těšovický vodopád a dechberoucí výhledy do krajiny.

Více tipů na zajímavé výlety:
www.zivykraj.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here