Cesta za ázerbájdžánskou kuchyní nebyla daleká díky faktu, že restaurace Caspian, která ji nabízí, sídlí v Praze.
V České republice není ázerbájdžánská kuchyně příliš známá, ale nikdo si ji nesplete spokrmy jiných národů, protože je nezaměnitelně výborná. Je specifická hojností ovoce, zeleniny, aromatických bylin a koření. Ázerbájdžán je odedávna proslulý svou národní kuchyní, která sdílí některé společné rysy skuchyní tureckou, ruskou a arabskou.
Šašlik, pilaf nebo dolma
Nejpopulárnějším a zároveň ázerbájdžánským národním jídlem je pilaf, který se připravuje z rýže v nejrůznějších masových, rybích nebo ovocných obměnách, podle nichž je také pojmenován. Další známou specialitou je dolma, tedy závitky zvinných listů, zelných listů, lilku či papriky plněné mletým masem či právě již zmíněným pilafem.
Velice tradičním ázerbájdžánským jídlem je šašlik, což je určitý druh kebabu, který se připravuje také v desítkách různých variant. Základem tohoto pokrmu je čerstvé maso a koření. Například šašlikbasturma je z jesetera, tava-kebáb se připravuje ze směsi mletého skopového masa, k němuž se přidává tuk ze zadní části ocasu některých ovcí. Oblíbeným druhem šašliku je döner kebab, který se dělá zjehněčího, kuřecího nebo hovězího masa.
Vzhledem k tomu, že Ázerbájdžán leží vedle Kaspického moře, mnoho pokrmů se tedy připravuje z ryb.
Nejrozšířenější je zde jeseter, který je součástí mnoha tradičních jídel. V Ázerbájdžánu se připravují i výborné polévky a moučníky. Základem polévek je silný masový vývar, který je rozhodně daleko hustší než ten, na který jsme běžně zvyklí. Mezi zákusky je velice oblíbený, a už i u nás dobře známý ořechový moučník zvaný baklava.
Stolování v Ázerbájdžánu je událostí, která trvá dlouhé hodiny, Ázerbájdžánci s konzumací jídla rozhodně nespěchají. Navíc, pohoštění musí být velkolepé. Stůl bývá obložený tak, aby si každý mohl vybrat podle chuti.
Velmi důležitou součástí stolování je také čaj, který se v Ázerbájdžánu pěstuje.
Kam za ázerbájdžánskou kuchyní?
Za těmi nejchutnějšími pokrmy z Kavkazu je nejlepší samozřejmě vyrazit přímo do Ázerbájdžánu. Ke vstupu do této země je potřeba vízum, které lze jednoduše získat přes internet. Samotná cesta do Baku, hlavního města Ázerbájdžánu, letadlem trvá přibližně čtyři hodiny. Návštěvníci Baku by určitě měli zavítat do restaurace Sumakh, která je vyhlášená pro tradiční avýborné ázerbájdžánské jídlo.
A jak už jsme předeslali, exotické jídlo Kavkazu můžeme ochutnat v pražské restauraci Caspian.
Vaří tady šéfkuchař Ogtay Nasibov, kterého jsme požádali okrátký rozhovor:
• Odkud pocházíte?
Pocházím z ázerbájdžánského hlavního města Baku.
• Kde jste se naučil vařit?
Vařit jsem se naučil v různých restauracích přímo v Baku, kterými jsem si prošel.
• Jak dlouho jste v Praze a jak se vám tady
líbí?
V Praze žiji už třetím rokem. Praha je krásné zelené město s velmi laskavými lidmi.
• Jaké české jídlo jste si oblíbil?
Nejraději mám český hovězí guláš.
• Které hlavní ingredience používá ázerbájdžánská
kuchyně?
Především jsou to bylinky jako šafrán, tymián, kurkuma a dřišťál. Z masa se používá nejvíce skopové nebo jehněčí.
• Co vaříte nejraději?
Nejraději vařím ázerbájdžánský královský pokrm šáh plov.
MANGAL SALÁT
Ingredience:
3 papriky různě barevné,
1 červená cibule,
olivový olej,
čerstvé bylinky (tymián a máta),
sůl a pepř dle chuti.
Postup:
Papriku a cibuli ogrilujeme, nejlépe na ohni. Poté necháme papriky zapařit v mikroténovém sáčku, aby se lépe loupaly. Oloupané papriky a cibuli nakrájíme na drobné kousky a smícháme. Salát ochutíme nasekanými čerstvými bylinkami, olivovým olejem, solí a pepřem.
HOVĚZÍ ŠAŠLIK
Ingredience:
1 kg hovězí svíčkové,
75 g másla, 4 lžíce vinného octa,
koriandr, cibule,
rajčata, žampiony,
sůl a pepř dle chuti.
Postup:
Hovězí svíčkovou důkladně očistíme a nakrájíme na středně velké medailonky. Maso naložíme ve směsi najemno nakrájené cibule, soli, pepře, mletého koriandru a vinného octa. Marináda by měla být rovnoměrně na všech kusech masa. Následně maso necháme odpočinout 12 až 24 hodin v uzavřené nádobě v ledničce. Maso následně rozložíme na špejle společně s rajčaty a žampiony a potřeme máslem. Šašlik opékáme na grilu nad horkými uhlíky. Podáváme s grilovanou zeleninou.
DOLMA – masem plněné vinné listy
Ingredience:
400 g skopového masa,
120 g rýže,
160 g vinných listů,
80 g cibule,
60 g bylin (koriandr, kopr a máta)
80 g bílého jogurtu,
40 g rozpuštěného másla,
skořice,
sůl a pepř dle chuti.
Postup:
Skopové maso umeleme spolu s cibulí. Do směsi přidáme rýži, nasekanou nať (koriandru, kopru a máty), sůl, pepř, špetku skořice. Čerstvé listy révy spaříme horkou vodou. Směs masa a přísad důkladně promícháme a masovou naplň po cca 25 gramech zabalíme do vinných listů. Dolmy naskládáme do kastrolu se silným dnem. Zalijeme do poloviny vodou a hodinu dusíme do měkka. K hotovému pokrmu podáváme omáčku zhotovenou z bílého jogurtu, trošky vody, soli a česneku a čerstvý chléb.