Českolipsko vodáci milují

0
1517
Průrva Ploučnice, foto: Vít Černý

Ploučnice je výzvou pro všechny vodáky. Malebným okolím České Lípy protéká řeka Ploučnice, mezi vodáky přezdívaná jako česká Amazonka.

Prameniště Ploučnice je jedno z nejvydatnějších ve střední Evropě. Vydatnost těchto pramínků neklesá ani v době dlouhodobého sucha. Prameny české Amazonky najdete západně od obce Janův Důl u Jenišovského rybníka nedaleko Osečné na Liberecku, v nadmořské výšce 390 metrů. Zavede vás k němu červeně značená turistická cesta. Odsud pak Ploučnice teče západním směrem a po více než 100 km se vlévá v Děčíně do Labe.

Meandry Ploučnice, foto: Vít Černý

Přestože na Ploučnici nejsou na rozdíl od jiných sjízdných českých řek jezy ani propusti, procvičí si zde všichni vodáci své praktické dovednosti a fyzickou kondici. Plavbu lze začít zpravidla v Novinách pod Ralskem u Průrvy Ploučnice. Tento na konci 17. století do skály vytesaný podzemní náhon bývalého hamru je dnes zajímavou technickou památkou. Vodáky čeká proplouvání členitými meandry, překonávání stromů padlých přes řeku a místa, kde se řeka dělí do mnoha ramen, to vše dělá plavbu nezapomenutelnou.

Kdo by si chtěl jízdu zkrátit, může vyplout z Mimoně, Borečku, Brenné, Žizníkova, ze Stružnice, Malé Veleně anebo z Březiny nedaleko soutoku Ploučnice s Labem v Děčíně.

Příjemnou zastávku mohou vodáci strávit v restauraci U Kerama v Žizníkově nedaleko od České Lípy, kde najdou jednak správné zázemí včetně ubytování, parkování, možnosti půjčení lodí a také vynikající občerstvení. A pokud je pádlo omrzí, mohou si jej nově na chvíli vyměnit za koloběžku, projet si krásné okolí a poznat cyklostezku Vlčí Důl nebo centrum města Česká Lípa.

Regionální turistické informační centrum
Tel.: +420 734 260 895, 487 881 105-106
E-mail: rtic@mucl.cz
Facebook: Město Česká Lípa
Instagram: mestoceskalipa
www.mestoceskalipa.cz
www.turistika.mucl.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here