Flascharův důl – ložisko kvalitní břidlice

0
1045

Historické důlní dílo se nachází v lokalitě Nový Svět na úbočí Veselského kopce v Odrách. Na přelomu 19. a 20. století se v něm těžila břidlice.

Jedním z prvních majitelů dolu a okolních pozemků byl od roku 1867 Johann Fadle z blízké obce Veselí, který začal s těžbou břidlice ve štole Johann, která dnes tvoří horní patro dolu. Nutná investice do rozvoje dolu přiměla Johanna Fadle důl v roce 1898 prodat a této investiční příležitosti se chopil JUDr. Karl Flaschar, právník z Moravské Třebové, který investoval nejen do modernizace dolu, ale také skoupil několik okolních pozemků, což nasvědčovalo jeho velkým plánům do budoucna. Jedním z jeho významných počinů bylo vybudování štoly Hortenzie (pojmenované po jeho manželce Hortenzie Flaschar), která dnes tvoří spodní patro dolu. Obě patra dolu byla propojena větracím komínem, ve kterém je dnes nainstalováno lezní oddělení. Díky kolaudaci modernizovaného dolu v roce 1902 se nám dochovala situační mapa zachycující jednotlivé objekty v této lokalitě a také průběh břidlicového ložiska. Po rozpadu Rakousko-Uherska v roce 1918 se JUDr. Karl Flaschar s rodinou odstěhoval do Rakouska, kde zemřel v roce 1921. Johann Fadle zůstal vlastníkem pozemků v lokalitě Nový Svět až do roku 1935, což mu teoreticky umožňovalo břidlici těžit, avšak archivní záznamy dokládající těžbu po 20. letech 20. století se nedochovaly. V roce 1946, ukončil Johann Fadle své působení ve Veselí vysídlením do Německa.

Mezi největší zajímavosti Flascharova dolu patří odhalená jádra vrás vystouplá do dobývacích komor. Pro horníky byl materiál jader vrás nevyužitelný, tak šetřili střelivo i své síly a ohyby netěžili. Díky této selektivní těžbě se nám dochovaly velice cenné geologické útvary.

Po ukončení hornické činnosti se důlní díla v této lokalitě stala oblíbeným cílem trampů a dobrodruhů, kteří obdivovali jejich tajuplnost. Možnost ukázat krásu oderského podzemí veřejnosti nabyla konkrétní podoby v letošním roce, po téměř 100 letech od ukončení těžby. Flascharův důl již od července 2020 vítá své první návštěvníky.

Při návštěvě Flascharova dolu projdete 400 metrů důlních chodeb a navštívíte 4 dobývací komory. Prohlídku si můžete rezervovat na www.flascharuvdul.cz, zde najdete všechny informace potřebné k návštěvě. A že je na co se těšit! Hornické a geologické zajímavosti skloubené s historickými artefakty, adrenalinovým zážitkem ve 20 metrovém lezním oddělení a průzkumnou štolou, kterou kutají permoníci Šiferové, to vše dohromady Vám zajistí nezapomenutelný zážitek.

Těšíme se na Vaši návštěvu! Zdař Bůh!

Turistické informační centrum
Masarykovo náměstí 14/27, 742 35 Odry
Tel.: +420 556 768 162
E-mail: infocentrum@odry.cz
www.odry.cz

Flascharův důl
E-mail: info@flascharuvdul.cz
Tel.: +420 778 531 438
www.flascharuvdul.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here