Mělník se probouzí do jara

0
572
Galerie Ve Věži, foto Mirek Pásek

Jarní počasí vybízí k procházkám do přírody i návštěvě historického centra, kde bude ke zhlédnutí úspěšná česká výstava unikátních fotografií a informací z výzkumů na aktuální téma Voda & civilizace.

Největší české řeky Labe a Vltava byly od pradávna pro Mělník zdrojem bohatství, které plynulo nejen z rybolovu, ale především z rozvinutého říčního obchodu a práva Mělničanů vybírat od proplouvajících lodí clo. Potřeba kvalitního a vždy dostupného zdroje pitné vody zase vedla k vybudování studny, která dodnes udivuje svojí rekordní šíří 4,5 m a je přístupná z mělnického podzemí. Venkovní expozici velkoplošných panelů Voda & civilizace, kterou si mohou návštěvníci prohlédnout 8.–28. 4. na náměstí Míru, je proto věnována mimořádná pozornost. Diváci se mohou začíst do textů od řady světově uznávaných vědců a prohlédnout si fotografie z celého světa včetně Mělníka. Plánovány jsou také doprovodné přednášky pro veřejnost, které bude Mělnické kulturní centrum z Masarykova kulturního domu v případě nuceného uzavření pro veřejnost přenášet online. Příznivce kultury potěší Mělnické kulturní centrum výstavou ilustrací a animačních objektů. Kolekce uměleckých děl ilustrátorského a designérského dua OP&K: Animované příběhy na návštěvníkyčeká v galerii Ve Věži v Pražské bráně. Pevně věříme, že bude možné výstavu už individuálně při dodržení všech hygienických opatření navštívit, v opačném případě ji bude možné zhlédnout na webu a facebookových profilech galerie a Mekuc.

Pro nejmenší diváky připravuje Mělnické kulturní centrum na duben dvě pohádky, které bude možné zhlédnout na YouTube kanálu.

Turistické informační centrum Mělník po loňské rekordní turistické sezóně využilo nucenou pauzu v provozu pro veřejnost k výrazným úpravám interiéru. Ten je nově přizpůsoben nejen širšímu sortimentu nabízeného zboží a služeb a k zákazníkům nyní bude mít personál blízko nejen obrazně, ale i doslova.

Ještě větší novinky se chystají pro návštěvníky mělnického podzemí s unikátní studnou. Kromě modernizace vstupu do podzemních prostor se chystá i obohacení prohlídky samotné. Aktualizovaná část prohlídky středověkého sklepa seznámí poutavým způsobem s nejdůležitějšími událostmi, které vedly k tomu, že se dnes město na soutoku Labe a Vltavy může pyšnit touto jedinečnou a stále navštěvovanější památkou.

Do Mělníka za pokladem, slavnou studnou a k soutoku Labe a Vltavy – tak se jmenuje zbrusu nový výlet s tajenkou, který na začátek turistické sezóny připravilo město Mělník a TIC Mělník ve spolupráci se společností Velká dobrodružství. Výlet je určen pro turisty od 3 do 100 let a hravou formou je provede po nejzajímavějších památkách města, do Hořína k zámku, zdymadlu a zpět. Trasa je plná úkolů pro celou rodinu.

Mělnické kulturní centrum, o.p.s. – mekuc
U Sadů 323, 276 01 Mělník
Tel.: +420 315 622 612
E-mail: info@mekuc.cz
www.mekuc.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here