Rádi bychom vám představili pracovníka Turistického informačního centra v Novém Jičíně.

0
627

Prosím, řekněte nám, odkud pocházíte a jak dlouho pracujete v informačním centru?

Jmenuji se Kristýna Juliová a jsem rodačka z Nového Jičína. V informačním centru pracuji na plný úvazek něco málo přes rok, předtím jsem zde působila dva roky na dohodu.

Vzpomenete si na nějaké kuriózní dotazy z infocentra?

Těch by se našlo opravdu hodně! 🙂 Velice často se například stává, že si návštěvníci pletou Nový Jičín s východočeským Jičínem a hledají u nás Rumcajse a les Řáholec.

Kdysi nám také zavolala paní, že se s kamarádkou zřejmě otrávily houbami. Jestli prý budeme ochotné jim pomoci a vyhledáme kontakt na houbařský svaz. Dámy si totiž nebyly jisté, co to vlastně snědly. Samozřejmě jsme jim předali kontakt na Českou mykologickou společnost se sídlem v Praze, ale jelikož nasbíraly houby blízko Brna, poskytnutý kontakt jim nevyhovoval a museli jsme tedy vyhledat houbaře v Brně. Po chvíli se nám ale dámy svěřily, že se necítí dobře. Proto jsme jim doporučili, aby namísto houbaře neprodleně vyhledaly lékařskou pomoc. Vše naštěstí dobře dopadlo.

Jaké je Vaše oblíbené místo v okolí, které stojí za návštěvu?

Oblíbených míst v Novém Jičíně mám opravdu mnoho. Velice ráda si zajdu o víkendu do přírody, odpočinout si a nadýchat se čerstvého vzduchu. Pěkná procházka je například na Skalky, zejména na jaře nebo v létě. Vždy to vezmu boční cestou přes lesopark a zvěrokruhovou zahradu. Navíc se tak dá krásně dojít až k Čertovu mlýnu, opředenému tajemnou pověstí o čertovi a vysloužilém vojákovi.

Jaký je Váš oblíbený regionální produkt, který osobně doporučujete?

Určitě bych doporučila náš novojičínský med, který byl nasbíraný pilnými včelkami ze včelníku umístěného v lesoparku Skalky. Med se výborně hodí například do čaje nebo k namazání na chleba s máslem. A nemusíte se po něm složitě pídit – tuto lahodnou přírodní pochoutku zakoupíte přímo u nás, v informačním centru. 🙂

Jak by zněla originální pozvánka do Vašeho města?

Zavítejte do Nového Jičína, města klobouků a významných osobností!

Nový Jičín vždy přitahoval pozornost návštěvníků svou bohatou historií a krásným čtvercovým náměstím. Že bylo město postaveno na „zeleném drnu“, je dodnes patrné. Nenajdete zde žádnou nepravidelnost ulic, naopak, vše má svůj pravidelný řád. Loubí na všech čtyřech stranách náměstí a malebné, převážně barokně renesanční domy z něj právem dělají nejkrásnější náměstí v republice. Vůbec nejstarším domem je původně gotická tvrz známá jako Žerotínský zámek. Sídlí v něm Muzeum Novojičínska, které hrdě připomíná dějiny klobouků a kloboučnictví.

Zážitek z návštěvy Nového Jičína vám zprostředkuje i naše Návštěvnické centrum, které se nachází v Laudonově domě v samotném historickém jádru města. Kromě informačního centra zde naleznete kloboukovou prodejnu, kavárnu a dvě stálé interaktivní expozice. Expozice klobouků, věnovaná technologickému procesu výroby, vám umožní zažít aktivní prohlídku. Můžete si vyzkoušet přes 300 modelů klobouků a také si dozdobit vlastní miniklobouček. Expozice Generál Laudon mapuje život tohoto významného vojevůdce, který v Novém Jičíně roku 1790 zemřel. Děti jistě ocení dětskou hernu, kde si mohou v dobovém oblečení a výzbroji zahrát na vojáky. Velkými lákadly jsou interaktivní dělo a digitální zkoušírna klobouků.

Kdo by chtěl samotnému městu uniknout, nemusí chodit daleko. Stačí pár kroků, a ocitnete se v úplně jiné krajině. Na své si u nás přijdou nejen vyznavači památek a městské turistiky, ale také milovníci výletů do přírody. Procházky městem a jeho blízkým okolím jsou nenáročné, vhodné pro rodiny s dětmi. Nezapomínáme ani na cyklisty a in-line bruslaře, kteří jistě ocení téměř desetikilometrovou cyklostezku v trase bývalé železniční dráhy z Nového Jičína do Hostašovic.

Zastavte se, těšíme se na Vás!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here