Otevírání památek v Ústeckém kraji

0
595
Nový Hrad Jimlín, foto Romana Vaicová

Tradiční Dny evropského dědictví, které se konají v září v mnoha zemích Evropy, otevírají a přibližují i návštěvníkům Ústeckého kraje historické památky. Máte jedinečnou příležitost prohlédnout si jinak nepřístupná historická místa a seznámit se s jejich krásami a příběhy.

V Ústí nad Labem se konají již 27. Dny evropského dědictví. Ústečané a návštěvníci města si tak opět mohou v termínu od 10. do 18. 9. prohlédnout 30 památek, z nichž některé nejsou běžně veřejnosti přístupné. I letos se otevřou brány mnoha významných kostelů, palácových vil, technických památek, muzeí a dalších zajímavých budov. Na řadě míst bude pro návštěvníky připraven zajímavý doprovodný program, koncerty, komentované prohlídky objektů a další zajímavé akce.

Klášterec nad Ohří při této příležitosti otevře běžně nepřístupnou věž a chystá řadu komentovaných procházek. Radniční věž se otevře 13. září od 14.30 hodin a rezervovat si místo na neobvyklou prohlídku můžete v informačním centru. V neděli 11. září se můžete od 11 a 13 hodin vydat na komentované prohlídky barokních výklenkových kaplí Sedm bolestí Panny Marie v zámeckém parku. Provázet vás bude sám hrabě Michael Oswald Thun.

Další historické procházky se konají následující víkend. V sobotu 17. září od 13 a 15 hodin se můžete vydat na hrad Lestkov neboli Egerberg, kde vás kromě zasvěceného komentáře čeká i opékání buřtů a překvapení. V neděli pak ve stejný čas začínají komentované prohlídky druhé klášterecké zříceniny hradu Šumburk na opačném břehu Ohře. Všechny kadaňské památky se otevřou zdarma návštěvníkům „Ohlasy na naši první společenskou akci byly velké. Celý rok se potkáváme v turistickém nebo o víkendu 10. a 11. září. Navštívit můžete například radniční věž, Mikulovickou bránu, františkánský klášter, kadaňský hrad nebo středověkou baštu. Přístupné budou výjimečně například také růžencová kaple, kostel Štětí sv. Jana Křtitele nebo kostel sv. Rodiny. Otevřeno bude v sobotu i neděli od 10 do 16 hodin. V sobotu od 15 hodin doplní prohlídky klášterního kostela varhanní koncert Tomáše Marečka, v neděli ho pak můžete slyšet v kostele Povýšení svatého Kříže na Mírovém náměstí.

Dobové tržiště s ukázkami řemesel připravuje na sobotu 17. září v rámci Dnů evropského dědictví město Žatec. Na náměstí Svobody budou odpoledne připraveny také živé obrazy z historie žateckých památek. Akce se koná od 13 do 18 hodin.

Zámek Stekník

V den státního svátku 28. září se můžete na zámku Stekník na Žatecku seznámit s příběhem svatého Václava, našeho zemského patrona. Jeho barokní obraz s Paladiem země české se nachází ve zdejší kapli. Více o něm se dozvíte na prohlídkách, která začínají každou hodinu od 10 do 16 hodin.

Zámek Krásný Dvůr; foto Miroslava Šindelářová

O podzimních prázdninách 27. až 29. října bude lákat odvážlivce Strašidelná cesta zámeckým parkem v Krásném Dvoře. Zámecká strašidla si připraví pro děti úkoly s procházkou parkem. V září je ještě zámek přístupný každý den mimo pondělí, v říjnu pak o víkendech.

Podzim na vesnici můžete zažít od 15.října. do 16.října v historické vesnici v Mlýnském údolí.

Čeká vás výmlat obilí cepem a jeho čištění na fukaru, zpracování lnu na mědlici, vochlovací stolici a spřádání lnu na kolovrátku. Sušení ovoce a povídání o tradičních odrůdách ovoce z Českého středohoří zažijete v teplovzdušné sušárně. Ve škole se vyučuje krasopis a připravena je stezka s úkoly pro děti. Ukázka chodu parní lokomotivy, mletí mouky na žernovu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here