Po prostějovských stopách Jano Köhlera

0
804

Město Prostějov připravilo další turistický okruh vhodný nejen pro komentované prohlídky, ale zejména pro individuální procházku městem. Okruh nese název Po stopách Jano Köhlera a je zaměřen jak na sgrafita v exteriéru, tak i výzdobu interiérů prostějovských kostelů.

Jano Köhler vytvořil nejvíce svých děl právě v Prostějově. Poprvé se zde ocitl v roce 1900, kdy se na základě doporučení Stanislava Suchardy ucházel o zakázku na výzdobu fasády zámku na Pernštýnském náměstí . Další sgrafita a fresky najdeme na domě stavitele Václava Součka v ulici Hanačka č. 2. Ve štítě zachytil i manžele Součkovy v dlouhých antických pláštích, další zajímavostí je anděl držící v ruce atributy stavitelství – trojúhelník a kružítko. Jano Köhler si Prostějov nesmírně oblíbil. Našel zde přátele a vracel se sem po celý svůj život. Jeho největšími přáteli byla rodina Součkových, u které často při návštěvě Prostějova pobýval. Dalším jeho prostějovským přítelem byl farář, spisovatel, básník, překladatel a představitel Katolické moderny Karel Dostál-Lutinov. Byl jeho mecenášem, zadával mu zakázky při výzdobě kostelů a také ilustrace do knih, časopisů Nový život a Archa, pohlednic, svatých obrázků.

Za jiným díly se můžeme vypravit do našich kostelů – Povýšení sv. Kříže a sv. Cyrila a Metoděje. Zdůraznit můžeme velkoformátovou fresku v presbytáři kostela Povýšení sv. Kříže. Sv. Václav sedí na koni a v doprovodu dvou andělů jede na císařský dvůr. Zaujme nás také oltářní obraz sv. Cyrila a Metoděje v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Brněnské ulici z roku 1926. Oba věrozvěstové jsou zachyceni v životní velikosti pod lipou v typické moravské krajině.

Pokud se rozhodnete Prostějov navštívit, zamiřte do turistického informačního centra, kde je k dispozici informační leták s mapkou tohoto okruhu, který je ke stažení i na: www.prostejov.eu

Těšíme se na Vás!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here