Valtice historické

0
643
Zámek, foto: Karel Rakovský

Město Valtice má dlouhou a bohatou historii, která byla vždy ovlivňována jeho polohou na hranicích s Rakouskem. První písemná zmínka pochází z roku 1193. Od konce 14. století do roku 1945 bylo město v majetku Lichtenštejnů, jednoho z nejvýznamnějších rodů ve střední Evropě.

Valtice, německy Feldsberg, byly součástí Dolního Rakouska. 31. 7. 1920 však byly na základě saintgermainské mírové smlouvy připojeny k Československu. Valtice jsou jedním z center Lednicko-valtického areálu, který byl v prosinci 1996 zapsán na seznam UNESCO. Svou rozlohou cca 200 km2 je považován za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě. Nejpozoruhodnější stavbou ve městě je zámek. Zámecká kaple je považována za jeden z nejkrásnějších interiérů středoevropského baroka. Zámecké barokní divadlo bylo velmi proslulé a po náročné rekonstrukci je opět přístupné, stejně jako obnovená jízdárna. Z obou objektů o celkové kapacitě cca 1000 diváků vzniklo Národní centrum divadla a tance.

Dominantní budovou náměstí je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Obraz Nanebevzetí Panny Marie na hlavním oltáři je kopií obrazu P. P. Rubense, menší obraz nad ním je Rubensovým originálem. Představuje Nejsvětější Trojici. V kostele se nacházejí i vzácné Henckeovy barokní varhany.

Dalším významným komplexem je klášter Milosrdných bratří s kostelem sv. Augustina a řádovou nemocnicí, nejstarší na sever od Alp.

Reistna (Kolonáda) nad Valticemi foto: Karel Rakovský

Ve Valticích a jejich nejbližším okolí nechali Lichtenštejni na počátku 19. století postavit ojedinělé romantické stavby: zámeček Belvedere, Kolonádu, Dianin chrám. Valtice a víno. Tyto dva pojmy patří nerozlučně k sobě už stovky let. Historie vinařství se hluboce zapsala do života našeho města, které je právem nazýváno Hlavním městem vína. Sídlí zde jediná střední vinařská škola v republice. Působí tu Národní vinařské centrum se Salónem vín ČR – degustační výstavou 100 nejlepších vín z ČR. Máme tu Vinařskou akademii, množství soukromých vinných sklepů i velkých historických, vinařské podniky, vinotéky, naučnou vinařskou stezku, 580 ha vinic. Po celý rok se zde koná řada vinařských akcí, z nichž nejvýznamnější jsou Valtické vinné trhy a Valtické vinobraní.

Pobyt ve Valticích si můžete opravdu užít. Koná se zde spousta kulturních akcí. K návštěvě lákají i tři muzea, bylinková zahrada, expozice Svět pohádek a strašidel či kukuřičné bludiště. Okolím Valtic vede síť cyklistických stezek. Máte také možnost podívat se i k našim sousedům do Rakouska na kole nebo po unikátní Stezce bosou nohou.

Turistické informační centrum Valtice
nám. Svobody 4, 691 42 Valtice
Tel.: +420 734 256 709, +420 731 164 599
E-mail: tic@valtice.eu
www.valtice.eu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here