Z JIZERSKÝCH HOR DO ČESKÉHO RÁJE PO STOPÁCH MANŽELŮ SCHEYBALOVÝCH

0
1447

Jana a Josef V. Scheybalovi byli významní místní národopisci, jejichž odkaz spadá daleko za hranice Libereckého kraje.

Na jejich počest vznikla naučná stezka, která je 20,5 km dlouhá. Stezka spojuje dva rozdílné regiony – drsnější Jizerské hory, kde se Josef V. Scheybal narodil, s Českým rájem, kde se rodily počátky jeho budoucí profesní dráhy. 25 zastavení stezky mapuje místa, kde manželé čerpali inspiraci pro svou tvorbu. Stezka má dvě části. První vede místy, která nabízejí kouzelné pohledy na město Jablonec a Jizerské hory, panoramata Ještědského hřbetu a Pelíkovic. Druhá část vede od rozhledny Kopanina přes významné atraktivity Českého ráje jako je hrad Frýdštejn nebo Bartošova pec až do Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova. Stezka je značena symbolem naučné stezky a pro svou nenáročnost je vhodná pro všechny věkové kategorie. Pro zájemce je připravena brožurka s mapkou trasy v infocentru, jež sídlí v Domě Scheybalových.

NÁŠ TIP:
Stejně jako se manželé Scheybalovi nechali inspirovat přírodou Severovýchodních Čech, tak je s tímto regionem spjata řada výtvarných umělců zvučných jmen. Díla Vladimíra Komárka, Josefa Jíry, Miloslava Jágra, Stanislava
Libenského, Vladimíra Komňackého, Jiřího Dostála, Tomáše a Ronyho Plesla či Vratislava K. Nováka můžete od 9. 6. zhlédnout v rámci výstavy Z Jizerských hor do Českého ráje v kostele sv. Anny v Jablonci nad Nisou.

 

Jablonecké kulturní a informační centrum, o.p.s.
Kostelní 1/6, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel: +420 774 667 677
www.jablonec.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here