„Na jaře se radnice doslova probouzí ze zimního spánku“, řekl nám během rozhovoru ředitel Novoměstské radnice Albert Kubišta

0
1848

Na co se mohou návštěvníci radnice těšit nyní na jaře?

Bohaté kulturní dění nabízíme po celý rok. Pro obdivovatele výtvarného umění je bez přestávky otevřena i Galerie v přízemí, nicméně na jaře se radnice doslova probouzí ze zimního spánku a vtáhne vás do víru jarního kulturního programu. Po zimní pauze otevřeme 21. 3. opět vyhlídkovou věž. Sérii expozic v Galerii ve věži odstartuje výstava fotografií Fotoklub PCW, následovat bude Photocontest a expozice žáků ZUŠ Šimáčkova Barevné variace. Proběhne Rondí rudolfínský ples, festival Struny dětem či Prague Spirit Festival. Nakupovat budete moci během veletrhu starožitníků Antique či na Pražské výstavě nožů. Na své si přijdou i milovníci hudby.

A co si nemají nechat návštěvníci na jaře rozhodně ujít?

Určitě Festival delikátních chutí, během kterého již podruhé u nás poznáte, jak chutná svět. Tradiční i netradiční pokrmy z několika kontinentů bude moci každý ochutnat 10. března. A vstup bude zdarma. Rád bych též pozval všechny na komentovanou prohlídku radnice 26. 3. vhodnou i pro děti.

Prozraďte nám, co to znamená být ředitelem Novoměstské radnice?

Znamená to především mít na starosti národní kulturní památku v centru Prahy a to se všemi radostmi a strastmi. Je to náročná, ale nesmírně zajímavá práce. I přes to, že většinu svého profesního života mám spojenou se Starým a Novým městem, tak mne nádhera a atmosféra staré Prahy nepřestaly okouzlovat.

Co vás baví na práci ředitele Novoměstské radnice? Dal jste si nějaký cíl?

Baví mě její mnohotvárnost. Mým cílem je dosáhnout určité rovnováhy mezi kulturně společenským posláním historické radnice jako příspěvkové organizace a potřebami moderní společnosti, světa a tempa. Radnice plní již řadu let hned několik funkcí. Zejména tu kulturní, kde se mohou lidé potkávat, ale i společenskou. Stále častěji se u nás konají i svatební obřady. Na každý pád si přeji, aby byla radnice přínosem pro občany nejen Prahy 2, ale celého hlavního města, i turistů. Díky své poloze je radnice otevřeným a klidným prostorem v srdci pulzující metropole, odpočine si a pobaví se zde každý.

Albert Kubišta (* 1976) vystudoval historii a bohemistiku na Filozofické fakultě UK. Pokračoval ve studiu na Eberhard-Karls Universität v německém Tübingen a na Institutu pro evropské dějiny v Mohuči. Po návratu do Čech působil jako proděkan na FF UK, kde externě učil. Zabýval se církevními dějinami a dějinami politické propagandy. Od roku 2013 pracuje jako ředitel Novoměstské radnice.

Celý kulturní program, kontakty a foto na: www.nrpraha.cz a www.facebook.com/NRpraha

Foto: Petra Baďurová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here