Rádi bychom vám představili pracovníka vašeho Turistického informačního centra ve Šluknově:

0
893

• Prosím, řekněte nám, odkud pocházíte a jak dlouho pracujete v informačním centru?

Jmenuji se Jitka Schneiderová a již od roku 2008 pracuji jako pracovnice Regionálního informačního centra ve Šluknovském zámku, který tvoří dominantu nejsevernějšího města České republiky – Šluknova, kde jsem se narodila a kde rovněž se svou rodinou žiji.

• Vzpomenete si na nějaké kuriózní dotazy z infocentra?

Kuriózních dotazů padne v infocentru mnoho, ať už při osobním setkání, či emailem nebo telefonicky. Myslím si, že jistě nejsme jediné TIC, které se se zvláštními dotazy návštěvníků setkává… Jsme TIC, které sídlí v prostorách Šluknovského zámku a nejčastějším kuriózním dotazem návštěvníků je: „Dobrý den, kde tady prosím najdeme Šluknovský zámek?“

• Jaké je Vaše oblíbené místo v okolí, které není běžně známé z bedekrů, ale přesto stojí za návštěvu?

Pro současnou generaci již málo známé a téměř zapomenuté místo v našem městě je „Karlovo údolí“. Jedná se o bývalé lázeňské středisko umístěné uprostřed krásné přírody, které kdysi v historii objevil pan Karl Schütz, majitel pekařství ve Šluknově.
Ten během výstavby železniční trati mezi Rumburkem a Šluknovem zde v roce 1872 zřídil vývařovnu pro dělníky. Postupem času se vývařovna přeměnila na restauraci a později lázeňský hotel, kam se sjížděli lidé z celého světa. Toto nádherné místo přežilo obě světové války a jako místo odpočinku fungovalo až do 80. let 20. století. Po 2. světové válce patřil hotel tedy MNV Šluknov, poté Dopravním podnikům hlavního města Prahy. Budova přestala být obývána a začala pomalu pustošit. Dostala se také do rukou soukromého majitele, který o kdysi tak kouzelné místo nejevil zájem. A tak začalo chátrat… V současné době patří novému majiteli, který zde se svojí rodinou tráví veškerý volný čas. Bylo jím obnovené původní betonové jezírko a přilehlé rybníky, na kterých za dávných časů pluly loďky s lázeňskými hosty. Posedět zde můžete v parku nebo ve stínu repliky původního altánu.

• Jaký je Váš oblíbený regionální produkt, který osobně doporučujete?

Jsem ráda, že certifikovaných produktů v našem regionu stále přibývá. Naše TIC jich má v nabídce hned několik, mezi mé nejoblíbenější jsou ruční šperky od Mgr. Jiřího Herzlíka z České Kamenice, které potěší snad každou ženu. A jelikož mám ráda sladké, osladím si ráda čaj květovým medem od včelaře pana Stanislava Kuby, držitelem zlaté medaile soutěže Český med. Tento produkt mohu jen doporučit.

• Jak by zněla originální pozvánka do Vašeho města?

Ráda bych Vás touto cestou pozvala do Šluknova – nejsevernějšího města České republiky, ve kterém žije přibližně 6000 obyvatel. Ne náhodou mají městské části Šluknova pohádkové názvy: Císařský, Království, Nové Hraběcí, Rožany, Královka, Kunratice, Fukov a Harrachov. Žije se zde opravdu pohádkově. Leží v chráněné krajinné oblasti Lužických hor, Labských pískovců aNárodního parku České Švýcarsko, který spolu s Národním parkem Saské Švýcarsko na německé straně patří svým charakterem k nejunikátnějším místům celé Evropy. Kromě samotné přírody a přírodních zajímavostí a cílů můžete navštívit dominantu města – Šluknovský zámek.

RIC – Šluknov – Šluknovský zámek
Zámecká 642, Šluknov 407 77
Tel.: +420 412 332 711, Mob.: 739 593 014
E-mail: ic@mesto-sluknov.cz
www.turista.mestosluknov.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here